Samsun’da halı sahada dizini sakatladı! Menisküs nakli ameliyatı yapılmış oldu…

27.10.2023
Samsun’da halı sahada dizini sakatladı! Menisküs nakli ameliyatı yapılmış oldu…


Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez menisküs nakli ameliyatı gerçekleştirildi.

Samsun'da halı sahada dizini sakatladı! Menisküs nakli ameliyatı yapıldı...

DHA


Futbol ve sporla ilgilenen vatandaşların dikkatsizliği ve ters hareketleriyle değişik sakatlanmalar yaşanıyor.

Samsun’da amatör kulüplerde futbol oynayan 21 yaşındaki Ensar Usta, halı sahada düşerek sağ dizini sakatladı.

Çeşitli hastanelerde tedavi gören ve ameliyatla menisküsü alınan Usta, senelerce diz ağrısı çekti.

Bir süre ilkin Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Lokman Kehribar’a başvuran Usta’ya, menisküs nakli yapılması gerektiği bilgisi verildi.

Nakil için hasta yakınlarınca ABD’deki doku bankalarından temin edilen ve soğuk zincirle Samsun’a getirilen doku operasyonla Usta’ya nakledildi.

Menisküs nakliyle beraber dizine protez takılmaktan da kurtulan Ensar Usta, sıhhat sorunları sebebiyle ertelediği futbol hayatına yeniden geri döneceği günlerin hayalini kuruyor.

“Sıkıntılı bir süreçle bu ameliyatı tamamladık”

Menisküs’ün ABD’dan getirttiklerini belirten Doç. Dr. Kehribar, şu ifadelere yer verdi:

Menisküs nakli kamu hastanelerinde benim bilgilerime göre asla yapılmayan, bölgemizde de ne hususi ne de kamuda ilk kez yapılacak bir ameliyattı. Bunun için aileyle görüştük ve hazırlıklara başladık. Daha ilkin çekilen MR’larından menisküsün ölçülerini aldık.

Buna gore de Türkiye’de bir doku bankası olmadığı için bu tarz şeyleri ihraç eden ABD’daki bir firmaya ölçüleri yolladık. Soğuk zincirle menisküs ABD’dan Ankara’ya geldi. Gene soğuk zincirle Ankara’dan da ameliyatın olduğu gün Samsun’a gelmiş olarak elimize ulaştı.

Bizde sıkıntılı bir süreçle bu ameliyatı tamamladık. Hastamızın dizine aynı seansta yeni bir ön çapraz bağ yaptık. Bu sefer bağ dokusunu ayak bileğinden aldık. Hem de iç menisküsünü dışarıdan aldığımız allografti bir menisküs nakli ile başarıya ulaşmış bir halde 3,5 saat devam eden uzun bir operasyonla tamamladık.

Benim bilgilerime göre kamu hastanelerinde asla menisküs nakli yapılmamış. Bizim bölgede de asla duymadım. Bu İstanbul ve Ankara benzer biçimde hususi hastanelerde meydana getirilen bir işlem. Bu işlem bizim hastanemizde ilk kez yapılmış oldu. Şehrimizde ilk kez yapılmış oldu. Operasyon da oldukca başarıya ulaşmış geçti.

“Hedefimiz spora dönebilecek şekilde getirme”

Amaçlarının Ensar’ı 8-9 ay sonrasında yeşil sahalara döndürmek bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Kehribar, şunları söylemiş oldu:

Spor cerrahisinden sonrasında ameliyat bittiği vakit bu sürecin yarısı bitiyor. Öteki yarısı doğrusu rehabilitasyon süreci yeni başlıyor. Spor doktor uzmanımız var.

Branşında oldukca iyi. Samsın Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Uzman Dr. Halil İbrahim Kaya Bey ile birlikte çalışıyoruz. Biz, Ensar’ı Halil İbrahim Bey’e emanet edeceğiz. Tüm rehabilitasyon programını birlikte takip edeceğiz.

Hedefimiz 8-9 ay benzer biçimde bir süre içinde Ensar’ı etken spora dönebilecek şekilde getirmek. Ensar aslına bakarsan fizyolojik ve ruhsal yapısı olarak sporcu. Kendisi de çaba gösterecek. Ben inanıyorum ki Ensar’ı yeniden yeşil sahalarda görebileceğiz.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.