Intel ChatGPT’ye rakip oluyor: Intel Aurora genAI

22.05.2023
Intel ChatGPT’ye rakip oluyor: Intel Aurora genAI

[ad_1]

Her geçen gün yapay zeka kullanımı artıyor. Yapay zeka trendini başlatan ChatGPT’ye yeni rakipler de gelmeye devam ediyor. Yapay zeka trendine katılan Intel’de bu rakiplerden bir tanesi. Intel bugün yapmış olduğu Aurora Süper Bilgisayar duyurusuna ek olarak Aurora genAI yapay zeka teknolojisini de duyurdu. İşte Intel Aurora genAI ile ilgili tüm detaylar…

Intel Aurora genAI bilim dünyası için tasarlandı!

Intel bugün Aurora serisini tam anlamıyla duyurdu diyebiliriz. Aurora Süper Bilgisayar’ı ile başlamış olan duyurular daha sonrasında 1 milyon parametreyi içinde barındıran Aurora genAI ile devam etti. Yeni bir yapay zeka modeli olan Aurora genAI ChatGPT’ye rakip. Yalnız tam anlamıyla aynı kulvarda değiller.

ChatGPT temelde günlük gereksinimler için kullanıcılara cevap veren bir yapay zeka. Özetlemek gerekirse belirli bir veri akışına haiz olan ChatGPT, ki internette parasız kullanma imkanınızın olduğu sürümün verileri 2021 yılından kalma, günlük kullanıcı gereksinimlerine cevap veriyor. Sıkıntılı matematik sorunlarını çözmek, bir mevzuda metin hazırlamak ve tam anlamıyla olmasa da yabancı dil çeviri yapmak şeklinde işlemleri yapıyor.

AB, adeta Zuckerberg’ün servetine el koydu: Meta’ya tarihi ceza!

AB, adeta Zuckerberg’ün servetine el koydu: Meta’ya zamanı ceza!

Avrupa Birliği, Feysbuk, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta için 1.3 milyar dolar tutarında ceza kesti.

Yalnız mevzu Aurora genAI yapay zeka modeline geldiğindeyse durum farklılaşıyor. Aurora genAI günlük kullanıcı gereksinimlerinden ziyade bilim hayatına cevap verecek özellikte. İlk etapta içinde 1 milyon parametre yüklenecek olan Aurora genAI bilim dünyasındaki soruların cevaplarını aramaya destek olacak. ChatGPT’nin 175 milyon parametresi ile karşılaştırıldığında Aurora genAI 5,75 kat daha büyük bir model.

Megatron ve DeepSpeed temelleri üstünde inşa edilen Aurora genAI genel metin, bilimsel metinler, bilimsel veriler ve alanla ilgili kodlar üstünde eğitilecek. Bunların yanında şu alanlar üstünde de yoğunlaşacak:

  • Sistem Biyolojisi
  • Kanser araştırması
  • İklim Bilimi
  • kozmoloji
  • Polimer Kimyası ve Malzemeleri
  • Bilim
Intel bu işlemcilerin fişini çekti!

Duyurunun peşinden çıkış zamanı ile ilgili bir açıklama yapılmış oldu. Ek olarak Aurora genAI’nin tüm kullanıcılara açık mı olacağı yoksa üniversite, laboratuvar şeklinde bilimin çokça konuşulmuş olduğu kurumlar tarafınca mı kullanılacağı mevzusu da belli değil. Intel şimdilik yapay zeka modelinin genel özelliklerini tanıttı diyebiliriz. Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin…

[ad_2]

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.