Yapay zeka, sesinizi kullanarak başkalarını dolandırabilir!

06.06.2023
Yapay zeka, sesinizi kullanarak başkalarını dolandırabilir!


Teknolojik araçların hızla gelişmesi, dolandırıcıların da değişik yollara başvurmasına yol açıyor. Son olarak yeni bir hile ise yapay zeka ile seslerin öykünmek edilmesini ele alıyor. Buna gore hackerlar, belirli kişilerin seslerini kullanarak insanlardan para talebinde bulunuyor.

Hackerlar, yapay zeka ses teknolojisi ile sahtekarlığa başladı

ABD Federal Tecim Komisyonu (FTC) tarafınca hazırlanan rapor, dolandırıcıların insanları feyk telefon görüşmeleriyle aldattığını ortaya koydu. Dolandırıcılar, ses taklidi teknolojisinden yararlanarak bir kişinin aile üyelerinin seslerini kopyalayabiliyor.

FTC Başkanı Lina Khan’a gore, yapay zeka araçlarının süratli ilerlemesi dolandırıcılığı arttırma potansiyeline haiz. Bilhassa yapay ses değişen hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kullananların gerçek ve feyk yazışma içinde fark yapması giderek zorlaşacak.

Bir sen kalmıştın: Instagram’a yapay zeka geliyor!

Bir sen kalmıştın: Instagram’a yapay zeka geliyor!

Instagram’ın yeni yapay zeka destekli söyleşi robotu ortaya çıktı. Peki hangi özelliklere haiz olacak? İşte ayrıntılar…

Araştırmaya gore bilgisayar korsanları, toplumsal medya platformlarından sesleri topluyor ve istedikleri cümleleri üretmek yapay zeka algoritmalarını kullanıyor. Peşinden yapay zekayı bu sesleri doğru bir halde öykünmek etmesi için eğitiyor.

Dolandırıcılar, sesini öykünmek ettikleri kişilerin aile üyelerini yada dostlarını arayarak acil durumlar için para istiyor. Örneğin, yapay zekanın bu kadar gelişmediği 2020 senesinde 5100 telefon dolandırıcılığı yapılmış oldu ve 11 milyon dolarlık para çalındı.

Yapay zeka

Türkiye dahil olmak suretiyle dünyanın birçok ülkesinde sahtekarlık dolandırıcılıklarıyla savaşım etmek için yasalar bulunuyor. Yalnız yapay zeka yardımıyla meydana getirilen dolandırıcılıkların tespit edilmesi her geçen gün zorlaşıyor.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.