Apple niçin iPhone’larda dokunmatik kalem kullanmadı?

01.07.2023
Apple niçin iPhone’larda dokunmatik kalem kullanmadı?


Dokunmatik ekran teknolojisi aslına bakarsak çokta yeni değil. Bundan tam 30 yıl öncesine gittiğimizde bizleri dünyanın ilk dokunmatik ekranlı telefonu IBM Simon karşılıyor. Dünyanın ilk dokunmatik ekranlı telefonu ise yanında bir de dokunmatik kalemi ile geliyordu. Peki aslolan sual şu: Niçin Apple iPhone’larda dokunmatik kalem hususi durumunu getirmedi? İşte detaylar…

Niçin iPhone’larda dokunmatik kalem özelliği asla olmadı?

Bilinmiş olduğu suretiyle Apple sürekli değişik bir algı ile müşterilerine yaklaşmıştır. Bir çok vakit Apple denildiğinde akla beyaz renk ve tamamen sadelik geliyor. Hatta bu sadelik cihazın kutularına bile yansıyarak içindeki bazı ekipmanların çıkartılmasına kadar gitti. Bununla birlikte Apple, cihazlarının sürekli değişik bir konumda bulunduğunu ve diğeri ürünlere asla benzemediğini iddia etti.

Organik olarak bu motto ile üretim ve tasarım yapmak birçok şeyi değişik yapmayı da gerektiriyor. Apple kim bilir bunlardan en büyük ve riskli olanı yapmış oldu. Marka istese dünyanın en büyük telefon işletim sistemi olan Android‘i kullanabilirdi bir tek onlar iOS isminde olan ve yalnız iPhone’lara hususi olan bir işletim sistemini kullanmayı tercih ettiler.

Nasıl zengin olunur? İşte internet üzerinden para kazanmanın yolları!

Iyi mi zengin olunur? İşte web üstünden para kazanmanın yolları!

Son dönemlerde birçok kişi web üstünden para kazanmak istiyor. Peki internetten size para kazanma yolları neler? İşte detaylar…

Bununla birlikte Apple, diğeri markaların birçok cihazında sunmuş olduğu özelliklerle ilgili acayip yorumlarda yapmış oldu. Mesela dokunmatik kalemler. Fark ettiniz mi bilmiyorum bir tek hiçbir iPhone modelinde dokunmatik bir kalem yer almadı. Hatta marka iPad modellerine bile getirmedi aslına bakarsak bu özelliği. Yalnız ek ücretler ile satın alabileceğiniz Apple Pencil geldi hepsi bu.

Peki Apple bu özellikleri niçin iPhone’lara getirmedi? Üstelik efsanevi Samsung Galaxy Note 3 ile birlikte trend olmasına rağmen. Aslen Steve Jobs’a zamanında bu sual yöneltildi. Kendisiyse aslına bakarsak tam bir Steve Jobs cevabı verdi desek yeridi. Steve Jobs bu soruya dokunmatik kalemlerin gereksiz teknolojiler olduğu, en iyi işaretçilerin doğuştan gelmiş olarak insanların parmak uçlarında yer aldıklarını belirtti.

apple

Marka bu mevzuda Steve Jobs’un sözünün dışına çıkmamak adına olmalı ki bu özelliği hiçbir iPhone yada iPad modeline getirmedi. Ortaya bu mevzuyla ilgili olarak yalnız Apple Pencil çıktı. Apple Pencil ise daha oldukça ustalaşmış anlamdaki özelliklerini ön plana koydu. Tasarım yapmak, fotoğraf çizmek vb. şeklinde.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.