Meğer akne ve sivilcelerin çözümü onda saklıymış! Magnezyum eksikliği emareleri neler?

29.04.2023
Meğer akne ve sivilcelerin çözümü onda saklıymış! Magnezyum eksikliği emareleri neler?

[ad_1]

Magnezyumun vücutta en oldukça bulunan 4. vitamin olduğu biliniyor. Vücut bu minerali kendi başına üretememekte. Bu sebeple öteki gıdalar yardımıyla alınmakta. Peki vücuttaki akne ve sivilce problemine magnezyum eksikliğinin niçin bulunduğunu biliyor muydunuz?

Meğer akne ve sivilcelerin çözümü onda saklıymış! Magnezyum eksikliği belirtileri neler?

Vücuttaki enerji üretimi, sinir sinyal iletimi ve kas kasılması benzer biçimde pek oldukça durumu yöneten ve vücutta 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer edinen magnezyum, eksikliği halinde pek oldukça probleme sebep olabilir. Vücudun tüm bu fonksiyonların yerine getirilebilmesi için tertipli olarak alınması ihtiyaç duyulan bu magnezyum mineralinin %60’ı kemik ve dişlerde, %39’u yumuşak dokularda, kalan %1’i ise kanda içeriyor.

Akne ve sivilcelerin çözümü meğer onda saklıymış!

Magnezyum kan basıncının düzgüsel seviyede devam etmesine, kemiklerin kuvvetli şekilde ve kalp ritminin durağan(durgun) olarak durmasına destek olur. Bununla beraber düşük magnezyum seviyeleri uzun solukta kalp hastalığı, duygu bozuklukları ve migren benzer biçimde çeşitli rahatsızlıklarla bağlantılı olarak bilinmektedir.

Tavsiye edilen magnezyum miktarından daha azını almış olduğu malum yetişkinlerin, irin belirteçlerinin artması ihtimaller içinde olarak bilinmektedir. İltihaplanma ise kalp sağlığı, diyabet ve bazı kanserler benzer biçimde rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir.

4 yaş ve üstündeki tüm sıhhatli bireylerinin günlük olarak 375 mg magnezyum alması bir ihtiyaçtır. Magnezyum eksikliği durumunda ise doktorlar daha yüksek dozajlar alınmasını tavsiye etmektedir.

Magnezyum eksikliği emareleri neler?

Magnezyum eksikliği vücutta akne ve sivilce benzer biçimde cilt problemlerine niçin olabilmektedir. Ek olarak saç dökülmesi, iştahsızlık, bulantı, kusma, saç dökülmesi, kabızlık, bitkinlik ve halsizlik de yapmaktadır.

Fibromiyalji ve depresyona da niçin oluyor

Daha şiddetli eksikliklerde ise; kas krampları, kardiyak aritmiler, uyuşma, konsantrasyon eksikliği, zihinsel bulanıklık, fibromiyalji ve hatta depresyon görülebilmektedir.

Magnezyum eksikliği tedavisinde, magnezyum ilaçları ve magnezyum içeren multivitaminler verilmektedir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.