Numan Kurtulmuş’tan yeni anayasa mesajı

25.09.2023
Numan Kurtulmuş’tan yeni anayasa mesajı

[ad_1]

Basın mensuplarıyla bir araya gelen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa emekleri ile alakalı sorulara cevap verdi. Kurtulmuş, “Yeni bir anayasa yapmak, Türkiye’nin boynunun borcudur.” dedi.

Numan Kurtulmuş'tan yeni anayasa mesajı

ensonhaber.com

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 28. Yasama Süreci’nin başlamasına kısa bir süre kala basın kurumlarının Ankara Temsilcileri ile buluştu.

Kurtulmuş buradaki görüşmede Meclis’in yeni yasama periyodu, yeni Anayasa, iç tüzük ve dokunulmazlık fezlekeleri hakkında mühim mesajlar verdi.

O mesajlardan öne çıkanlar özetle şöyleki:

“Yeni bir anayasa yapmak, Türkiye’nin boynunun borcudur. Cumhuriyetimizin ikinci asrına yakışan mühim bir adım olacaktır.

“nayasalar millet için yapılır, milletin anayasaları olur, milletin beklentileri olur. Bu tarz şeyleri karşılayabilecek bir emek verme olabilir kanaatindeyim. Muhalefete de tavsiyem ön yargısız, reddetmeksizin bu çalışmalara pozitif yönde ve pozitif destek vermeleridir. Bunu yaparlarsa kendileri kazanır.

(Anayasa, TBMM İçtüzüğü, Seçim Kanunu ve Siyasal Partiler Yasası) Bu 4 temel hukuk metninin daha demokratik hale getirilmesi, milleti taşıyabilecek bir güce kavuşturulabilmesi de TBMM’nin mühim sorumluluklarındandır.

Anayasa bir siyasal gündem değil, bir Türkiye gündemi olarak gündeme gelmeli, tartışılmalı.

Milletvekili seçilmiş olmak her insanın aynı şeyi söyleyeceği anlamına doğal ki gelmiyor fakat ulusal mevzularda hassasiyetimizi korumak asgari müştereğimiz olmalıdır.”

AYRINTILAR GELİYOR…

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.