Pek fazlaca riske yol açıyor

05.08.2023
Pek fazlaca riske yol açıyor


Yurt genelinde tesirini gösteren sıcak havalar için Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan uyarı durumunda bir paylaşım geldi. Bakan Koca toplumsal medyadan, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Tolunay’ın tavsiyelerini içeren videolu paylaşım yapmış oldu.


ensonhaber.com

Aşırı sıcaklar Ağustos ayıyla beraber tesirini artırmaya başladı. Vatandaşlar serinlemenin yollarını araştırırken, aşırı sıcaklarda dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar da ehemmiyet arz ediyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca toplumsal medya hesabından vatandaşları aşırı sıcak havalara karşı dikkatli olmaları mevzusunda uyardı.

“Sıcaklar sağlığımız açısından pek fazlaca riske yol açıyor”

Bakan Koca sıcak havanın kalp ve damar hastalıklarında tetikleyici
olabileceğine dikkat çekerek, kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice
Tolunay’ın kalp ve gerilim hastaları için mühim tavsiyelerde bulunmuş olduğu
videoyu paylaştı.

Bakan Koca paylaşımında şunları kaydetti:

“Sıcaklar sağlığımız açısından pek fazlaca riske yol açıyor. Mesela, terlemeyle oluşan sıvı kaybının vücuttaki kan miktarını azaltması sonucu, kalp damar hastalığı olan kişilerde kan yoğunluğu arttığı için kalp krizleri görülebilir.”

Bakan Koca'dan sıcak hava uyarısı: Pek çok riske yol açıyor

“Kalp damar hastalığı olan insanlarda kanın yoğunluğu arttığı için kalp krizleri görülebilir”

Bakan Koca ek olarak videolu paylaşımında Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Tolunay’ın tavsiyelerine de yer verdi.

Tolunay konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Artan hava sıcaklığıyla beraber kan, cildimize doğru yoğunlaşır ve oraya yönlenir. Kanın cildimize yönlenmesi terlemeyle sonuçlanır. Terlemeyle beraber sıvı kaybı olur ve vücudumuzda dolaşan kanın miktarı azalır. Kalp damar hastalığı olan insanlarda kanın yoğunluğu arttığı için kalp krizleri görülebilir. Kalp yetersizliği hastalarımız, vücuttaki suyu atmak için idrar söktürücü kullanırlar. Terlemeyle beraber yitik bununla beraber idrar söktürücüyle yitik böbrek yetersizliklerine sebep olabilir. Bu kalbin üstünde mühim bir iş yükü oluşturur. Bununla birlikte terleme ile beraber attığımız tuz ve öteki elektrolitler, ritim bozukluğu hastalarımızda çarpıntı olarak gelebilir.”

“Güneş’in en yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarıda kalmamaya dikkat etmeliyiz”

Tolunay konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Gerilim hastalarında ise bu durum karşımıza iki şekilde çıkabilir. Hasta uyumlu bir hastaysa ilacını tertipli kullanıyorsa, diyetini iyi yapıyorsa bu sefer ilacı terlemeyle beraber tuz da kaybedeceği için fazla gelebilir, ilacını azaltmak gerekebilir. Gerilim hastalarında beş gün dinlenerek, her iki koldan gerilim takip edeni yapmaları, eğer ki 14/9’un üstünde yada 9/6’nın altında değerlerle karşı karşıya kalırlarsa muhakkak hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Ilk olarak su alımı sıvı tüketimi fazlaca mühim. Günde normalde almamız ihtiyaç duyulan miktar 2, 2,5 litre. Fakat dışarıda kaldığımız süre, ısıya maruz kaldığımı süreyi de eişin içine katarak bunu genişletebiliriz. Bununla birlikte güneş’in en yoğun olduğu öğlen saatlerinde dışarıda kalmamaya dikkat etmeliyiz. Sportif aktivitelerimizi sabah ve akşam şeklinde serin saatlere bırakmalıyız. Isı değişimleri de insan sağlığı için mühim bir mevzu olduğundan, klimalı ortamlarda uzun süre zaman geçirmeyelim. Kendimizi sevelim, sağlığımızı koruyalım.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.