Qualcomm’lu akıllı telefonlar yapay zeka ile donatılacak!

19.07.2023
Qualcomm’lu akıllı telefonlar yapay zeka ile donatılacak!


Gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka alanına meydana getirilen yatırımlar da oldukça terfi etti. Bununla doğru orantılı olarak son yıllarda yapay zeka araçları oldukça arttı. Bunlar içinde OpenAI’ın ChatGPT’si ve Google’ın Bard’ı öne çıkıyorken, bunlara rakip uygulamalar geliştirmeye çalışan Meta şeklinde firmalar de çalışmalarını sürdürüyor.

Hayatımızın derhal her alanında yer edinen yapay zeka araçları, yakında akıllı telefonlarda yerleşik olarak gelmeye de başlamış olacak. O şekilde ki Feysbuk’un sahibi Meta ile yarı iletken devi Qualcomm içinde bunun için bir antak kalma yapılmış oldu.

Qualcomm ve Meta imzaları attı: Yapay zeka dil modeli Llama 2, akıllı telefonlara destek sağlayacak!

Kendi alanlarında dev olan iki şirket, bugün yaptıkları duyuru ile Meta’ya ilişkin olan Llama 2 dil modelinin, 2024 yılından itibaren üretilen Qualcomm’un yonga setlerinde yer alacağını duyurdu. Bu, kalbinde Qualcomm çip olan akıllı telefonların ve bilgisayarların işlemleri, yapay zekadan destek alarak daha etkili şekilde yapabilecekleri anlamına geliyor.

Yapay zeka dil modeli Llama 2, akıllı telefonlara destek sağlayacak

Örneğin Qualcomm yonga seti kullanan akıllı telefonlardaki sesli asistanlar, Llama 2 dil modeli yardımıyla daha akıllı ve süratli çalışabilecekken, doğru yanıt verme olasılığı da yükselebilir. Bununla beraber sesli komutları algılama hızı da artabilir.

Microsoft ve Meta, yapay zeka için güçlerini birleştirdi!

Microsoft ve Meta, yapay zeka için güçlerini birleştirdi!

Microsoft ve Meta, Llama 2 için ortaklık kurdu. Meta’nın büyük dil modeli (LLM) olarak tasarladığı yapay zeka neler vadediyor?

Büyük bir metin ve kod veri kümesiyle eğitilen bu yapay zeka modeli; metin oluşturma, tercüme, sual cevaplama ve dil çıkarımı şeklinde görevlerde kullanılabiliyor. Bu doğrultuda Llama 2, kullanıcıya daha doğru tavsiyeler de verebilir. Doğrusu tam anlamıyla telefonu yapay zeka ile donatabilir.

Öte taraftan Meta’nın Llama’sının, ChatGPT ve Bard’ın aksine açık kaynaklı olduğuna da dikkat çekmek gerekiyor. Bu, yazılım geliştiricilerinin, Meta’dan herhangi bir izin istemeden dil modelini kullanabilecekleri anlamına geliyor. Naturel bu da yeni araçların ortaya çıkmasına niçin olur.

Yapay zeka dil modeli Llama 2, akıllı telefonlara destek sağlayacak

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.