Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘kızamığa bağlı ölüm’ iddialarına yalanlama

22.06.2023
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘kızamığa bağlı ölüm’ iddialarına yalanlama


Kaygı uyandıran “kızamığa bağlı ölüm” iddialarının aslı astarı olmayan bulunduğunu dile getiren Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Vatanımızda kızamık vakalarına bağlı ölümler olduğu yönünde medyada yer edinen haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Mevzuyla ilgili kaygı uyandıran iddialar asılsızdır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘kızamığa bağlı ölüm’ iddialarına yalanlama

ensonhaber.com

İstanbul Hekim Odası, iki çocuğun kızamık sebebiyle yaşamını
kaybettiğini iddia etmiş, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde de hususi
servis açıldığını öne sürmüştü.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘kızamığa bağlı ölüm’
iddialarına yalanlama geldi.

Bakan Koca, resmi Twitter hesabından bir paylaşım yaparak şu
ifadeleri kullandı:

Ölümün gerçek nedenini deklare etti

Vatanımızda kızamık vakalarına bağlı ölümler olduğu yönünde medyada yer edinen haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Mevzuyla ilgili kaygı uyandıran iddialar asılsızdır. Bu izahat, kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacından dünyaya gelmiştir. Ilk olarak şu mühim bilgiye dikkat çekmek istiyoruz… Kızamığa bağlı bir ölüm söz mevzusu değildir. Kızamığa bağlı olduğu yada olabileceği iddia edilen ölümün sebebi HIV/AIDS hastalığı kaynaklı multiorgan yetmezliğidir. Hasta 2015 doğumlu, yabancı uyrukludur.

Vakalarda artış var sadece…

Bilinmiş olduğu benzer biçimde, sıhhat çalışanlarımızın ilgili programa bağlı olarak sürdürdüğü emekler sonucunda vatanımızda kızamık hastalığı tamamen denetim altına alınmıştı. Sadece, son yıllarda birçok ülkede olduğu benzer biçimde vatanımızda de yurt dışından gelen vakalara bağlı olarak kızamık vakalarında bir artış olduğu gerçektir. Koronavirüs pandemisi döneminde maalesef artış gösteren aşı reddi kampanyalarına karşın, sıhhat çalışanlarımızın çabaları sonucunda evlatlarımızın KKK-I aşı kapsayıcılığının ülke genelinde yüzde 95’in üstünde tutulması sağlanmıştır.

‘Aşı takvimine uyun’ uyarısı

Aşılarının, aşı reddi sebebiyle yapılamadığı İzlem/Aşı Durumu Bilgilendirme Onam Formu ile bildirilen çocuk sayısının gittikçe azalması sevindiricidir. Türkiye’de bulunan yabancılar içinse ayrı aşı kapsayıcılığı hesaplanmaktadır. Bu oran KKK aşısı için yüzde 87 ile 92 içinde seyretmektedir. Bağışıklama Danışma Kurulumuzun önerisiyle 2019 yılından itibaren çocuklarımıza 1 yaşından ilkin başlayarak 3 doz kızamık aşısı uygulamaktayız. Bilimsel veriler, kızamık vakalarının görüldüğü dönemlerde aşı takvimine titizlikle uyulmasının yararına işaret etmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızı evlatlarının sağlığı için aşı mevzusunda titiz davranmaya çağrı ediyoruz.

Yoğun kontroller var

Tüm dünyada olduğu benzer biçimde vatanımızda de kızamık vakalarında artış olması üstüne ülkemizin çeşitli üniversitelerinde görevli bilim adamlarımızdan oluşan Bağışıklama Danışma Kurulu ve Kızamık Doğrulama Komitesi’nin almış olduğu kararlar doğrultusunda, İstanbul’dan başlayarak tüm illerimizde 2023 yılının ocak ayından itibaren yoğun denetim stratejileri uygulamaya konmuştur.

Neler yapılıyor?

Bu denetim stratejileri çerçevesinde; tüm vakaların temaslıları (ev, okul, iş yeri ve hastane) tespit edilmekte, temas sonrası profilaksi emekleri yürütülmekte ve temaslılar en uzun kuluçka süresi süresince izlenmektedir. Olay görülen yerlerde saha emekleri ile etken olay aranmakta, tespit edilen noksan aşılı ve aşısız çocuklar saha ekiplerince aşılanmaktadır.

Sıhhat çalışanları

Bilhassa toplu halde yaşanmış olan yerlerde (geçici barınma merkezleri, geri gönderme merkezleri, yurtlar vb.) güçlendirilmiş sürveyans emekleri ile lüzumlu taramalarla etken olay araştırması yapılmakta, aşısız ya da yaşına gore noksan aşılı kişilerin aşılanması sağlanmaktadır. Sıhhat kurumlarına şüpheli bir olay başvurusu olması halinde triyaj ve yalıtım önlemlerinin güçlendirilmesi azami düzeye çıkartılmıştır. Sıhhat çalışanlarının kızamığa karşı bağışık oldukları kanıtlanamıyorsa, aşılanmaları sağlanmaktadır. İl Sıhhat Müdürlükleri tarafınca belirlenen riskli bölgelerde evlere giderek aşılama emekleri yürütülmektedir.

Göçmen sağlığı merkezleri

Benzer şekilde asker aşılaması, gezim sektörü çalışanlarının ve havalimanlarında vazife meydana getiren personelin aşılaması emekleri yürütülmektedir. Aile hekimlerimiz, kendilerine kayıtlı olan evlatların aşılanma durumlarını gözden geçirerek yaşına gore noksan aşılı olan tüm evlatların ivedilikle aşılanması mevzusunda uyarılmıştır. Göçmen sağlığı merkezleri ve yabancı uyruklular polikliniğinden hizmet alan kişiler acilen değerlendirilip, yaşına gore noksan aşılı olan tüm evlatların ivedilikle aşılaması yapılmaktadır.

“Emekler ciddiyetle yürütülüyor”

Bağışıklama Danışma Kurulu’nun bu ay içinde yapmış olduğu son görüşmede mevcut durum değerlendirilmiş, durumun stabil olduğu tespit edilmiş, buna karşın çalışmaların aynı ciddiyet ile devam etmesi yönünde karar alınmıştır. Sıhhat teşkilatımız bu mevzuda internasyonal normlar çerçevesinde lüzumlu tüm emekleri yapmaktadır. Kamuoyu meydana getirilen açıklamanın vereceği güvenlik duygusu içinde olmalı ve aşılanma için lüzumlu duyarlılık gösterilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.