Soğuk havalara karşı kış çayı tüketimi! Zencefil, zerdeçal, tarçın, meyan kökü yararları…

21.10.2023
Soğuk havalara karşı kış çayı tüketimi! Zencefil, zerdeçal, tarçın, meyan kökü yararları…


Grip ve nezleden korunmak isteyen vatandaşlar, vücut direncini organik yöntemlerle çoğaltmak için kış çayı tüketmeye başladı.

Soğuk havalara karşı kış çayı tüketimi! Zencefil, zerdeçal, tarçın, meyan kökü faydaları...

İHA


Kış günlerinde vücudu dirençli tutmak ve hastalıklardan korumak amacıyla tüketilen kış çaylarına rağbet artmaya başladı.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, grip ve nezleden korunmak için bitkisel çaylara yöneldi.

Dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de pandemiden sonrasında insanoğlu, ilaç yerine organik ürünleri tercih etmeye başlandı.

“Birçok şahıs organik yollarla kendini korumaya itina gösteriyor”

Aktar Ahmet Tonkul, son dönemde ıhlamur, adaçayı, zencefil benzer biçimde ürünlere yoğun ilgi bulunduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi:

Asırlık geleneklerle kış çayı hazırlıyoruz. Her yaştan her insanın tüketimine uygun olan bu bitkisel organik çaylarımız yoğun ilgi görüyor.

Çeşitli baharatlardan üretilen kış çayını çocuklar ve ilaç kullanamayan hamile hanımefendiler da tüketebiliyor. İlaçların ne olursa olsun bir yan tesiri olduğundan birçok şahıs organik yollarla kendini korumaya itina gösteriyor.

Her yıl sonbahardan kış mevsimine giriş döneminde ürünü hazırlayıp ülke genelindeki mağazalarımızda kış köşesi hazırlıyoruz. Ürün yoğun ilgi görüyor.

“Asırlık geleneklerle hazırlanıyor”

Kış çayının aslen yeni bir buluş olmadığını aslen asırlık bir geleneği tekrardan halkla buluşturduklarını belirten Tonkul şöyleki konuştu:

Biz aslen kültürümüzde mühim bir yeri olup unutulmaya yüz tutan geleneği sürdürüyoruz. Bir zamanlar insanların bir çok köylerde yaşamış olduğu için bu tür organik bitkilerden elde edilmiş çaylar fazlaca daha çok tüketilirdi.

Sadece kent yaşantısının yoğunlaşması ile bazı gelenekler kayboldu. Bundan dolayı eskiden ninelerimizin yapmış olduğu bu çayı şimdi biz yapmış olup halkın tüketimine sunuyoruz.

Solunum yolu enfeksiyonuna karşı tedbir

Kış çayının, astım, bronşit, öksürük, nefes darlığı ve balgam sökücü benzer biçimde birçok solunum yolu enfeksiyon hastalıklarına iyi geldiği benzer biçimde vücudu virüslere karşı koruduğu açıklandı.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.