Son dakika | Erdoğan salı gününü işaret edip İsveç’in NATO üyeliği için net ileti verdi! “Bizlere tavsiye verenler şu soruları cevaplasın…”

09.07.2023
Son dakika | Erdoğan salı gününü işaret edip İsveç’in NATO üyeliği için net ileti verdi! “Bizlere tavsiye verenler şu soruları cevaplasın…”


Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 10. Dönem Ortaklaşa Komuta ve Kurmay Eğitimi, 5. Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi ve 12. Dönem Karargah Subaylığı Eğitimi Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Törendeki konuşmasında Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusuyla ilgili verdiği mesajlar dikkat çekti. “‘NATO çatısı altında dayanışma sergileyelim’ diyenlerin Türkiye’de darbeye kalkışmış, 40 yılda binlerce insanımızı katletmiş canilere kucak açmasının hiçbir makul öne sürülen nedeni olması imkansız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan salı gününü işaret edip “Ülkemiz milletimiz ve güvenliğimiz için en hayırlı karar her neyse inşallah onu hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

AA-20230707-31616381-31616370-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_ISTANBULDA

MİSAFİR ÖĞRENCİLERE SESLENDİ: SAHİP ÇIKMANIZI İSTİYORUM

Erdoğan’ın törendeki konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Bugün toplam 249 subayımız mezuniyet luğu yaşıyor. Mezunlarımız içinde 19 dost ve kardeş ülkeden 91 konuk öğrencimiz de bulunuyor. Misafirlerimize kendi ülkelerine başarılar arzuluyorum. Sizlerden tek millet, tek bayrak, tek vatan diye ifade ettiğimiz temel prensiplerimize haiz çıkmanızı isterim.

15 Temmuz ihaneti sonrasında tekrardan yapılandırdığımız kurumların derhal hepsinde benzer gurur tablolarına tanık oluyoruz. Eskiden kendi vazife alanı haricinde değişik hadiselerle anılan kurumlarımız bugün vatanımıza yaptıkları müstesna katkılarla gündeme geliyor.

Geldiğimiz nokta mühim olmakla beraber elbet kafi değildir. Güncel şartlara ve yeni meydan okumalara bakılırsa kurumlarımızın devamlı tekamül içinde olması gerekiyor. Türkiye’nin mevcut gereksinimlerine odaklanırsak hata yaparız, başarıyı yalnız geçmişe kıyasta ararsak yerinde saymaktan kurtulamayız. Değişiklik ve yenilenme ihtiyacının uzun soluklu bir süreç bulunduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz.

AA-20230707-31617109-31617108-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“SİVİL-ASKER İŞ BİRLİĞİ DERİNLEŞTİRİLMELİ”

Üniversitemizin faaliyete geçmesiyle vücut gören sivil-asker iş birliğinin derinleştirilmesinde yarar görüyoruz. Türkiye’nin aslına bakarsan oldukca kuvvetli ve üst düzey olan askeri eğitim standardını yeni açılımlarla yükseltmeye devam edeceğiz.

AA-20230707-31617053-31617052-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“NEREDE GÖREV ALDIYSAK ALNIMIZIN AKIYLA ÜSTESİNDEN GELDİK”

TSK hem dünyanın en kuvvetli hem de en güvenilir orduları içinde yer ediniyor. BM’den NATO bünyesinde yürüttüğümüz misyonlara nerede vazife aldıysak hepsinin üstesinden alnımızın akıyla geldik. Kimsenin malına, mülküne zarar vermedik; asla kimsenin namusuna el uzatmadık; hiçbir masumun canına kıymadık.

AA-20230707-31617109-31617102-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

İSVEÇ MESAJI: ÜLKEMİZ ALEYHİNE YÜRÜTÜLEN KAMPANYALARI ESEFLE KINIYORUZ

Türkiye’nin 71 senedir NATO’ya yapmış olduğu katkıları oldukca azca bağlaşık yapmıştır. Bu gerçekler apaçık ortadayken bir süredir ülkemiz aleyhine yürütülen kampanyaları esefle karşılıyoruz. Ülkemizin ittifakın genişlemesine müzahir tavrını hepimiz oldukca iyi biliyor. İttifakın açık kapı politikasını destekledik, destekliyoruz. Başta terörizm ile kesin savaşım olmak suretiyle ittifakın temel değerlerine sadakat gösterecek herkesi bağrımıza basmaya hazırız.

AA-20230707-31617109-31617103-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“TEPKİMİZİ GÖSTERMEKTEN ÇEKİNMEDİK”

Teröristleri himaye edenlere tepkimizi göstermekten çekinmedik. ‘NATO çatısı altında dayanışma sergileyelim’ diyenlerin Türkiye’de darbeye kalkışmış, 40 yılda binlerce insanımızı katletmiş canilere kucak açmasının hiçbir makul öne sürülen nedeni olması imkansız. Terörle demokrasi, terörle güvenlik, terörle insanlık yan yana durması imkansız. Teröriste kucak açanlara destek vermeyiz.

AA-20230707-31617109-31617104-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“BİZE TAVSİYE VERENLER ŞU SORULARA CEVAP VERMELİ”

Bizlere tavsiyede bulunanlar ilk olarak şu sorulara açık yüreklilikle yanıt vermeli: Türkiye sokaklarında teröristlerin cirit attığı bir ülkeye iyi mi güvenebilir? Terör örgütleriyle arasına mesafe koymayan bir devlet NATO’ya iyi mi katkı yapabilir? Madrid’de ülkemize verilen laflara riayet edilmesini bekliyoruz.

AA-20230707-31617109-31617105-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

İSVEÇ İÇİN KARAR GÜNÜ! “SALI GÜNÜ DİKKATLERİNE GETİRECEĞİZ”

Salı günü Vilnius’ta yapılacak liderler zirvesinde tüm bu hususları yeniden ittifak ortaklarımızın dikkatine getireceğiz. Ülkemiz milletimiz ve güvenliğimiz için en hayırlı karar her neyse inşallah onu hayata geçireceğiz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
CHP'li isim için çok ağır konuştu! "İspatlarsan kendimi yakarım"CHP’li isim için oldukca ağır konuştu! “İspatlarsan kendimi yakarım”YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.