Son dakika | Erdoğan’dan fazlaca sert ‘tiyatro’ çıkışı! “Türkiye için muhteşem bir tehdit” dedi, Biden’a seslendi: ‘Iyi mi bu tarz bir olay yaparsın?’

14.10.2023
Son dakika | Erdoğan’dan fazlaca sert ‘tiyatro’ çıkışı! “Türkiye için muhteşem bir tehdit” dedi, Biden’a seslendi: ‘Iyi mi bu tarz bir olay yaparsın?’

[ad_1]

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika 4. İş ve Iktisat Forumu Kapanış Töreni’ne katıldı. Konuşmasında İsrail-Hamas çatışmasına değinen Erdoğan, “Meydana gelen hadiseler hepimizi derinden sarstı. Gerginliğin daha da artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz” sözleriyle dikkat çekti. ABD’nin Suriye’de Türkiye’ye ilişkin SİHA’yı düşürmesine ve ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasına da tepki gösteren Erdoğan, “ABD ile aramızda güvenlik problemi var. Iyi mi bu tarz bir olay yapabilirsin? Bizlere karşı oynanan bu tiyatroyu acı bir tebessümle karşılıyoruz. Kendi ulusal güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz” mesajını verdi.

1

“AFRİKA DIŞ POLİTİKAMIZDA ÖZEL BİR YERE SAHİP”

Erdoğan’ın törendeki konuşmasından satır başları şöyleki:

2

  • Müdafa sanayii alanındaki tecrübemizi Afrikalı kardeşlerimizle de paylaşmaya hazırız. Yeni Delhi’de meydana getirilen son G-20 Zirvesi’nde Afrika Birliği’nin üye olmasını memnuniyetle karşıladık.

AFRİKA’YA 1 MİLYON TON TAHIL ADIMI

  • Afrikalı bazı liderlerin Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın barışçıl yöntemlerle sona erdirilmesi yönünde başlatmış olduğu girişime ehemmiyet veriyorum. Ikimiz de savaşın ilk gününden beri sulh için çalıştık, çalışıyoruz. Tüm samimi çabalarımıza karşın Afrikalı kardeşlerimizin tahıldan arzu ettiğimiz oranda faydalanamadığını biliyoruz. Eski kolonyal alışkanlıklar ne yazık ki burada da devreye girdi. Afrikalı kardeşlerimizin çekmiş olduğu sıkıntılar Batılı varlıklı ülkeler tarafınca yeterince dikkate alınmadı. Sayın Putin’le temaslarımızda kaygıların giderilmesi için neler yapabileceğimizi değerlendirdik, değerlendiriyoruz. İlk etapta 1 milyon ton tahılın kıtaya ulaştırılması için görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah bu gayretlerimizden olumlu netice alacağız.

“GAZZE HALKININ TOPTAN CEZALANDIRILMASI SADECE SORUNU BÜYÜTECEK”

  • İsrail ile Filistin içinde meydana gelen hadiseler hepimizi derinden sarstı. Gerginliğin daha da artarak bölgeye yayılması ihtimalinden endişeliyiz. Camilerin, hastanelerin ve sivil yerleşim yerlerinin bombalanması benzer biçimde saldırıları kabul etmediğimizi ve asla etmeyeceğimizi açıkça söylüyorum. Gazze’deki insani durumu kötüleştiren ablukanın bölgeyi provokasyonlara açık kırılgan bir hale getirmiş olduğu ortada.

  • Tüm dünyaya sesleniyorum; 360 km kareye sıkışmış 2 milyon insanoğlunun elektriğini, suyunu, yakıtını, gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir. Gazze halkının toptan cezalandırılması yalnız problemi büyütecektir, daha çok gözyaşına sebep olacaktır. İsrail yönetiminin Refah Kapısı’ndan insani yardım geçişlerine izin vermesi gerekiyor.

  • İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne zerre kadar saygınız var ise buraya yardımların konuşulması lazım fakat bunların bu şekilde bir derdi yok. Rehinelerin salıverilmesi başta olmak suretiyle krizin çıkış yolu için temaslarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Kimilerinin ateşe benzin döken provokatif tavırları hem bizim çabalarımızı sekteye uğratmakta hem de krizi derinleştirmekte.

  • Gazze mazlumdur, mağdurdur. Fakat İsrail’in bu şekilde mazlum bir durumu söz mevzusu değil. ABD’nin bölgeye tayyare gemileri göndermesi taraflar içinde tansiyonun düşürülmesine hiçbir katkı sağlamıyor.

3

ABD’Lİ BAKANA TEPKİ: BU NASIL BİR POLİTİKACI?

  • ABD’nin dışişleri bakanı benim dışişleri bakanımla görüşme yapıyor. ‘İsrail’e dışişleri bakanı sıfatıyla değil, bir Yahudi sıfatıyla yaklaşıyorum’ diyor. Bu iyi mi bir politikacı, bu iyi mi bir yaklaşım? Bunu söylediğinde sana karşındakiler de şunu söylerse, ‘Ben de bölgeye bir Müslüman sıfatıyla yaklaşıyorum’ derse ne diyeceksin? Biz Yahudi, Türk, şu bu demiyoruz. Karşındakine insan sıfatıyla yaklaşacaksın.

ABD’NİN TÜRKİYE AÇIKLAMASINA YANIT! “OLAĞANÜSTÜ TEHDİT MAHİYETİNE SAHİP”

  • Biz ülkemizdeki büyükelçilikleri hep güvence altında tuttuk. ABD başkanının dün Suriye mevzusunda yapmış olduğu açıklamadaki yaklaşımı bizde kendilerinin bölgedeki faaliyetleri için ifade ediyoruz. ABD’nın PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye’nin ulusal güvenliği için muhteşem bir tehdit mahiyetine haizdir.

  • ABD ile NATO’da birlikte değil miyiz, beraberiz. Bizim SİHA’mızı ABD düşürdü mü, düşürdü. ABD ile aramızda güvenlik problemi var. NATO’da iyi mi beraberiz, iyi mi bu tarz bir olay yapabilirsin? DEAŞ’la şehitler verme pahasına hezimete uğratan tek NATO müttefiki olarak bizlere karşı oynanan bu tiyatroyu acı bir tebessümle karşılıyoruz. Tiyatro oynayanları kendi senaryolarıyla baş başa bırakıp kendi ulusal güvenliğimizin gerektirdiği adımları atmayı sürdüreceğiz.
  • Son gelişmeler 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan coğrafi bütünlüğe haiz, bağımsız, egemen bir Filistin devleti kurulmadan bölgeye refah gelmeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Evinde cansız bedeni bulunmuştu! Arkadaşları tarafından öldürüldüğü ortaya çıktıEvinde cansız bedeni bulunmuştu! Arkadaşları tarafınca öldürülmüş olduğu ortaya çıktı
Cesedi ODTÜ ormanında bulunmuştu! İş insanını öldüren zanlı yıllar sonra yakalandıCesedi ODTÜ ormanında bulunmuştu! İş insanını öldüren zanlı seneler sonrasında yakalandı
AFAD duyurdu: Düzce'de deprem! Saat 22.54'de...AFAD duyurdu: Düzce’de zelzele! Saat 22.54’de…[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.