Son dakika | İYİ Parti gene istifayla sarsıldı! Şeyh Said paylaşımı sonrası disipline sevk edilmişti: Mehmet Salim Ensarioğlu da çekilme etti

16.12.2023
Son dakika | İYİ Parti gene istifayla sarsıldı! Şeyh Said paylaşımı sonrası disipline sevk edilmişti: Mehmet Salim Ensarioğlu da çekilme etti

[ad_1]

Son dakika haberi: Mahalli seçimlere 81 ilde girme kararıyla birlikte İYİ Parti’de sular durulmuyor. Ardı ardına yaşanmış olan istifalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Milletvekili Mehmet Salim Ensarioğlu partisinden çekilme etti.

‘ŞEYH SAİD’ PAYLAŞIMINA İYİ PARTİ GÖZ YUMMADI

Ensarioğlu geçtiğimiz günlerde toplumsal medyadan Şeyh Said hakkında bir paylaşımda bulunmuş, ondan sonra partisinin disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Diyarbakır’da yeni meydana getirilen yola Şeyh Said’in adının verilmesiyle başlamış olan tartışmalar üstüne toplumsal medyadan yapmış olduğu paylaşımda Ensarioğlu şunları kaydetmişti:

“Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en mühim değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üstünden başlamış olan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum.”

432423

Bu izahat üstüne İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Sıkıntılı oldukça geçmeden Ensarioğlu’nun disipline sevk edildiğini duyurmuştu.

ENSARİOĞLU’DAN İSTİFA AÇIKLAMASI

Ensarioğlu, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, Meral Akşener’in daveti üstüne 2018 senesinde İYİ Parti ailesine katıldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“DYP iktidarlarında üç dönem bakanlık yaptığım süre zarfında; ülke tarihimizin kara lekelerinden önde gelen 28 Şubat sürecinde ‘Başörtüsü Tanrı’ın emridir’ ifadem devrin gazetelerinde manşetlere taşınmış ve Çevik Bir’lerin hazırladığı meşhur Andıç belgesinde birinci sıraya konarak hedef haline getirilmiştim. Sadece askerin siyaseti dizayn etmiş olduğu ve birçok siyasinin ve bürokratın onlara el pençe durduğu süreçte asla geri adım atmadım. Bölgenin saygı duyulan ailelerinden birinin lideri ve bölgenin bir evladı olarak bölgeye dair sorunlarda ve yönelimlerde mesuliyet almaktan asla kaçınmadım. Bölücülüğün ve şiddetin her daim karşısında durdum. Merkez sağ amacı doğrultusunda geçen 6 senelik süre zarfında merkez sağ iddiamız için partide savaşım verdiğimiz süre içinde demokratik olmayan birçok aşırı söylemler, başta kendim olmak suretiyle, beni sevenler tarafınca sineye çekildi. Sadece seçim sonrasında partinin 3’üncü Olağan Kongresindeki omurga değişimi ve dönüşümü ile bir kan tazeleme değil merkez sağ iddiasından ve demokratik kimliğinden vazgeçtiğinin açık bir göstergesiydi. Oluşan yeni yönetim ile ufukta görünen görüş ayrılıklarımız oldukça geçmeden, Siyonist İsrail’in Gazze’de işlediği harp suçuna karşı net bir tavır göstermemekle ortaya çıktı.”

“İYİ PARTİ ARTIK MERKEZ SAĞ İDDİASINI TAŞIMIYOR”

Filistin’in, Müslümanlar için bir onur meselesi bulunduğunu vurgulayan Ensarioğlu, şöyleki devam etti:

“Sadece görüş ayrılıklarımız bununla kalmamış olup, bölgenin mühim şahsiyetlerinden Şeyh Said’e dönük hadsiz çevrelerin hakaretlerine karşı verdiğim cevapta, İskilipli Atıf Hoca da olduğu benzer biçimde naaşlarının ailelerine teslim edilmesini belirttiğim makul ve insani taleplerden sonrasında kendi partidaşlarım başta olmak faşizan odaklar tarafınca toplumsal medyada linçe uğradım. Bu çevrelerin linç kampanyasına karşı partinin yetkilileri; şahsıma bırakın destek vermeyi, linç odaklarından daha fevri bir halde beni disiplin kuruluna sevk etmişlerdir. Bu mevzuda da iyi bilinmelidir ki Şeyh Said, Bediüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza bölgemin mühim değerlerindendir. Benim açıklamalarımı disipline sevk sonucu İYİ Parti’nin merkez sağ iddiasını artık taşımadığının da vesikasıdır. Bu tutum partinin kurum felsefesi olan milliyetçi, kalkınmacı ve demokratik kimliğinden saptığı ve değişik görüşlere ve demokratik kimliğine tahammülü kalmadığını göstermektedir. Bu yüzden İYİ parti ile beni bir araya getiren siyasal gerekçeler ortadan kalkmıştır. Ben inandığım doğruları savunmaktan bedeli ne olursa olsun asla geri durmayacağım. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin de ifade etmiş olduğu suretiyle; ‘Haksızlığa karşı susku etmek, hakka karşı bir hürmetsizliktir.’ Hakka olan hürmetimden dolayı bugün itibarıyla İYİ partiden çekilme ettiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım.”

(DHA)

Keşfet
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
'Kafes 18' operasyonu! 6 kişi tutuklandı‘Kafes 18’ operasyonu! 6 şahıs tutuklandı
Ne yaptığı sır! 11 yaşındayken İspanya'da kaybolan İngiliz çocuk, 6 yıl sonra Fransa'da tek başına yürürken bulunduNe yapmış olduğu sır! 11 yaşlarındayken İspanya’da kaybolan İngiliz çocuk, 6 yıl sonrasında Fransa’da tek başına yürürken bulunmuş oldu
Tır, köfte yiyen müşterilerin arasına daldı: Çok sayıda yaralı varTır, köfte yiyen müşterilerin arasına daldı: Oldukca sayıda yaralı var[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.