Son dakika: Kemal Kılıçdaroğlu’ndan CHP’deki Zoom toplantısıyla ilgili ilk izahat: Etik olarak rahatsız edici

21.07.2023
Son dakika: Kemal Kılıçdaroğlu’ndan CHP’deki Zoom toplantısıyla ilgili ilk izahat: Etik olarak rahatsız edici

[ad_1]

Son dakika haberi: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP’li birçok üst düzey ismin katılmış olduğu ve görüntüleri toplumsal medyaya sızan toplantının yankıları sürerken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk ekranlarında Gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un konuğu oldu.

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:
“Programımız değişebilir, kurumsal yapımızda eksiklikler var ise parti tüzüğümüzü değiştirmemiz gerekebilir. İnsanlara ulaşınca aslına bakarsanız tamamımız değişiyoruz. Durağan(durgun) kalma şansımız da yok. Parti içindeki kuralların geleneceklerin tüzüğün ön görmüş olduğu kurallar içinde elbet insanoğlu da değişebilir. Biz 100 senelik partiyiz, önder partisi değiliz. Kurumsal kimliği olan bir partiyiz. Dünyanın en eski en köklü partilerinden biriyiz.”

Ekran görüntüsü 2023-07-20 210202

“YENİLENMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

“Yenilenmeye ihtiyacımız var. Değişimi vakit gösterir. Partinin yenilenmeye ihtiyacı var. Tüzüğü alacağız değiştireceğiz. Yeni kurallar getirip, partililerin de şikayetlerini dikkate alarak partinin yenilenmesi. Elbet yenileneceğiz, neler yapılacağı mevzusunda karar alacağız. Kurultay için düğmeye basıldı. Mahallelerde delege seçimleri yapılıyor. 1 milyonu aşkın üye delegelerini seçiyor. Geçmişte iyi mi genel başkanlar değiştiyse benzer şekilde değişmiş olur. Ben hiç kimseye telefon açıp ‘Bana oy ver’ demem. Bunu dediğiniz vakit genel başkanlık yapamazsınız. “

Ekran görüntüsü 2023-07-20 210254

“KURULTAY YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE YAPILMALI”

“Geçen mahalli seçimlerde başarı elde ettik. 11 büyükşehir belediye başkanlığı CHP tarafınca yönetiliyor. Türkiye’nn nüfusunun yarısından fazlası. Eleştiriye saygım vardır. Kendi içimizde oturur tartışırız. Genel başkan değişiklik ihtiyacı olursa taban bunu hissettiği andan itibaren aslına bakarsanız bunun kuralları vardır. Kaptan gemiyi dalgalı denizde terk etmez limana yanaştırır. Bu da kurultaydır. Başka çaremiz yok aslına bakarsanız. Benim yaklaşımım mahalli seçimlerden ilkin kurultayın yapılması. Hiçbir delegeyi seçmem, hiçbir il başkanını ‘Şunu delege yap’ demem. Bizim kendi kuralımızda genel başkan oldukça yukarıdadır. ‘Şu delegeler buraya gelsin, bana oy versin’ bizim geleneğimizde bu yok olmaz da aslına bakarsanız.”

Ekran görüntüsü 2023-07-20 210725

“SÜREÇ DAHA BAŞLAMADI”

“Dostlar ‘Ben genel başkan olacağım’ diyorsa alana çıkarlar, il il gezerler. Hiçbir engelleme olmaz özgürce çıkarlar, il başkanları toplantısında konuşmalar yaparlar. Daha bu süreç başlamadı. Seçim neticelerini yenilgi olarak görmüyorum. Kazanamadık. Bu mevzuda oturup sağ duyuyla irdelemek gerekiyor. Kazanamamızın birden oldukça sebebi var. Ufak köylerde yada kasabalarda oyumuz düşük. Biz buralara gitmemişiz yeteri kadar. Bu kusur bizlere ilişik. Buradaki yurttaşlar enflasyonu kentte yaşayan vatandaşa gore yeteri kadar hissetmemiş. Büyük kentlerin nerede ise büyük kısmında aslına bakarsanız birinci partiyiz. “

“SIRADAN BİR SEÇİM YAPMADIK”

“Biz basit bir seçim yapmadık. Makul demokratik ölçüler içinde bir seçim olmadı. Tüm bakanlar devletin tüm imkanlarıyla vatandaşlara gitti, tüm imkanları kullandı. Bir seçimin etik temeller, hukuk üstüne inşa edilmesi lazım. 25 milyon insanoğlunun oy verdi, bunu yenilgi olarak tanımlayamazsınız. 25 milyon insan insan haklarından, demokrasiden yana oyunu kullanıyorsa demek ki orada bir ümit vardır. Doğal ki başarı iktidar olmaktır. Demokratik olmayan ortam içinde seçim yapılmış oldu, insan haklarına aykırı uygulamalar yapılmış oldu. Yüzde 48 demokrasiden yana oy kullanırsa yenilgi olarak kabul edebilir misiniz? Vicdan bunu kabul eder mi? Otoriter bir yönetimde tüm negatif koşullara karşın yüzde 48 oy almak oldukça güzel bir şey. “

Ekran görüntüsü 2023-07-20 212344

CHP’DE GÖRÜNTÜLERİ SIZAN TOPLANTI

“Sabah cep telefonuma gelen bir mesajla gördüm. Tamamını seyretmedim hala da seyretmedim. Gerek duymadım. Partiyi ilgilendiren partiyle ilgili bir mevzu. Bir tek beni ilgilendirse baştan sona izlerdim. Partiye uzun seneler emek veren arkadaşların yapmış olduğu bir toplantı. Etik olarak rahatsız edici bazı uygulamalar vardı”

“NORMAL BULMUYORUM”

“Bu toplantıyı düzgüsel buluyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını veren Kılıçdaroğlu “Ben düzgüsel bulmam da başkası düzgüsel bulabilir.” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-07-20 220054

“ETİK KURALLARA UYULMASI GEREKİYOR”

Toplantının peşinden sürecin iyi mi yürütülmüş olduğu sorusuna da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Onu biz yönetiyoruz aslına bakarsanız. O mevzulara şimdi girmem. Parti için sorunları ekranlarda konuşmayı doğru bulmam. Parti içinde bir şahıs genel başkanlığa adaysa bunun yolu ilkeleri bellidir, başımızın üstünde yeri vardır. Burada etik kurallara uyulması gerekiyor. (Toplantıya katılanlar hakkında) Disipline göndermek diye bir şey yok. Mevzuyu disiplin kuruluna sevk etmeyi düşünmüyorum. Olabilir bir araya gelebilirler, parti içindeki problemler çözülür fakat televizyonda konuşulmaz” ifadelerini kullandı.

“KURALLARIN DIŞINA ÇIKILDIĞINDA GEREĞİNİ YAPARIM”

Kılıçdaroğlu “Ülkenin bu kadar ciddi problemi varken, insanoğlu perişan halde iken, iktisat o halde iken, zamlar almış başını gidiyorkan CHP’nin iç sorunlarının münakaşa mevzusu olması beni rahatsız ediyor. Bu mevzuda tüm arkadaşlarımı uyardım. Elbet eleştirilerini dile getirebilirler. Parti içi tartışmaları toplumun önüne getirme kadar yanlış bir şey yok. Kurallar içinde savaşım edersiniz. Tekrarlandığında, kuralın dışına çıkıldığında gereğini yaparım. Her toplantının etik kurallar içinde yapılması lazım. Söylediğim odur.” şeklinde konuştu.

“TANJU ÖZCAN İHRAÇ EDİLECEK Mİ?”

“Partinin tüzüğü. hukuku, gelenekleri vardır. Tanju Özcan’ı parti yönetim kurulu yüksek disiplin kuruluna sevk etti. Yüksek Disiplin Kurulu ‘1 yıl süreyle ihraç ediyorum’ dedi. Tanju Özcan’a kişisel olarak kırgınlığım yok fakat parti olarak meydana getirilen yanlış.”

“KENDİNİZİ YALNIZ HİSSEDİYOR MUSUNUZ?”

“Hayır. Biz bir aradayız dostlar var. Durum değerlendirmesi yapılırken tek başıma değerlendirmem. Görüşmelerimi son olarak açıklarım dostlar kendilerini daha rahat ifade edebilsinler diye. Kendimi asla yalnız hissetmedim. Partinin kuvvetli bir dayanışma geleneği var”

“ÜMİT ÖZDAĞ İLE ARANIZDA PROTOKOL VAR MIYDI?”

“Var doğal olarak. O protokolle ilgili konuşmam doğru değil. İki şahıs içinde meydana getirilen ve namusuna teslim edilen bir protokoldür. Benim konuşmam doğru değildir. İkimizin içinde hususi bir protokol imzalandı. Kamuoyuna açık bir protokol değil. İkimizin namusuna teslim edilmiş bir protokoldür nokta. Yorum yapmam doğru değil. Faik Öztrak protokolü bilmiyor. Danışman dahil kimse bilmiyor. Sayın Özdağ ve Sayın Oğan’la ilgili yaptığım görüşmelerden öteki parti liderlerinin haberi vardı. Protokolden yoktu.”
Ekran görüntüsü 2023-07-20 220744

“KURULTAYDA ADAY OLMAMA İHTİMALİNİZ VAR MI?”

“Ona bakarız niye olmasın. Hiçbir vakit ‘ben adayım demedim’. O günün koşullarda aday olmam istendi. İmzalar yapılmış oldu aday oldum. Ben hiç kimseye gidip ‘Beni aday gösterin’ demem, diyemem. Başka bir genel başkan talibi çıkarsa, partinin iyi yönetileceğinden, gelenekleri derinleştireceğinden, demokrasi kültürü geliştireceğinden, eleştirilere saygıyla bakacağından güvenilir olunursa öyleki bir aday çıkarsa elbet saygı duyarım.”

“YEREL SEÇİMLERİ KAZANACAĞIZ”

“Mahalli seçimleri kazanacağız. Asla kaygı etmeyin. Genel seçimlerde yalanlar, sahtekarlıklar, ahlaksızlıklar vardı. Bunlar olmasaydı biz kazanıyorduk aslına bakarsanız. Devletin bakanları devletin imkanlarıyla meydan meydan gezip aleyhimize konuşuyorsa, düzmece videolar yapılıyorsa, devletin televizyonu bunu günlerce yayınlıyorsa Tanrı aşkına söyler misiniz bu ahlaklı bir şey mi? Bu seçimde oyu 35’e düştü. Birinci turda kazanmıştır mı? Niye bunu tartışmıyoruz? Yüzde 49’lardan niye yüzde 35’e düştü? Erdoğan için bu başarı mı?”

LEVENT GÜLTEKİN’İN İDDİALARI

“Levent Gültekin ile görüştüm doğal ki. Ben demişim ki, ‘Türkiye battı çıkışı yok’ falan. Orada ben Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu zor durumdan çıkmak için teknoloji, bilim mevzusunda neleri yapmamız gerekir, Akdeniz’deki organik gazın iyi mi çıkarılması gerekir, Erzurum’da hususi merkez iyi mi kurulabilir? Ben bu tarz şeyleri düşünüyorum.”

“GELSİNLER ŞİMDİ SEÇİM YAPSINLAR”

“Bu kadar zam yapmış oldu? Kime yarıyor? Esnafa, çiftçiye, emekliye, sanayiciye yarıyor mu? Dolarla ihale alanların keyfine yarıyor. Dolarla fiyat garantisi verenlerin işine geliyor. Devlete dolarla borç verin oradan gelir alanların işine yarıyor. Yurt dışından kredi çekip de devletin hazinesini ona güvence edenlerin işine yarıyor. Şu anda iki Türkiye var. Bir sarayın Türkiyesi, iki vatandaşın Türkiyesi. Milletin Türkiyesine zam üzerine zam gelir. Yurttaş devletin güvenliğine oy verdi. Yalan kurgulu videolarla ‘Türkiye elden gidiyor, oy verirseniz terör örgütüyle bunlar yan yana olacak’ dediler. Gelsin şimdi seçim yapsınlar. Devleti tehlikeye sokan adam bizi devletin karşısına koydu. Niye gübre, soğan, mercimek, nohut, et, canlı hayvan ithal ediyoruz? Bu tarz şeyleri niye biz üretmiyoruz. Toprağı niye küstürdünüz? Biz bu tarz şeyleri konuşmak isterdik.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kuşadası Körfezi'nde korkutan depremKuşadası Körfezi’nde korkutan zelzele
BTK'dan Twitter'a reklam yasağı kararıBTK’dan Twitter’a reklam yasağı sonucu
Feci kaza! Tırla çarpıştı: Ölü ve yaralı varFeci kaza! Tırla çarpıştı: Ölü ve yaralı var[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.