SpaceX ertelenen uçuşunu yarın gerçekleştirecek!

04.06.2023
SpaceX ertelenen uçuşunu yarın gerçekleştirecek!

[ad_1]

Kısa bir süre ilkin, meşhur uzay teknolojileri şirketi SpaceX’in bir kargo görevi düşündüğü duyurulmuştu. Çeşitli sebeplerle sürekli olarak ertelemelerle karşı karşıya kalan uzay görevi, meydana getirilen son ertelemenin arkasından nihayet yarın gerçekleştirilebilecek. 5 Haziran Pazartesi günü gerçekleşecek olan kalkış, Türkiye saati ile 18.45 itibariyle canlı olarak aktarılıyor olacak. İşte detaylar

SpaceX roketi yarın fırlatılıyor

Bilinmiş olduğu suretiyle SpaceX, NASA’ya bağlı internasyonal uzay istasyonunun kargo görevlerini üzerine alıyor. Yarın gerçekleştirilecek kargo seferiyle birlikte programın yirmi sekizinci başarıya ulaşmış teslimatını sağlayacak olan SpaceX, vazife süresince Falcon 9 adlı roketini kullanacak. NASA’nın Florida eyaletinde yer edinen Kennedy Uzay Merkezi üstünden gerçekleştirilecek fırlatma işlemi, SpaceX’in resmi YouTube kanalından resmi olarak yayımlanacak.

Uzay

Aslına bakarsanız fırlatma, 3 Haziran Cumartesi günü için planlanmıştı. Bir tek fırlatma süreci için elverişsiz hava koşulları ve hazırlık sürecinde ek süreye gerekseme duyulması benzer halde sebepler öne sürülerek yirmi dört saatlik bir erteleme sonucu alınmıştı. Söz mevzusu sonucu pazar günü de yineleyen firmanın muhtemelen yarın için düşündüğü uçuşu da gerçekleştiremeyeceği düşünülüyor.

Uzaya gidiş kolaylaşacak: SpaceX, Ticari uzay istasyonu kuruyor

Uzaya gidiş kolaylaşacak: SpaceX, Ticari uzay istasyonu kuruyor

Açıklanan bilgilere nazaran SpaceX, Los Angeles merkezli Vast ile dünyanın ilk ticari uzay istasyonu için çalışmalara başladı.

NASA internasyonal uzay istasyonuna gerçekleştirilecek seferle birlikte, Dragon adlı kapsülün transferi sağlanacak. Uzay araştırmalarında kullanılacak yeni ekipmanlar, istasyonun gereksinimlerini karşılayacak malzemeler ve astronotların kullanacakları temel gerekseme maddeleri benzer halde önemli içeriklere haiz kapsül, SpaceX kalkışı gerçekleşebilirse kısa sürede istasyona ulaşmış olacak.

Eğer fırlatma işlemi planlandığı suretiyle 5 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilemezse muhtemelen 7 Haziran Çarşamba günü için zamanlanmış olacak. Mevzuyla ilgili gelişimleri aktarıyor olacağız. Peki, sizler bu görevle ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce de fırlatma işlemine yalnız hava şartları mı engel oluyor yoksa değişik bir sebebi olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.