Apple logosunun geçmişten günümüze değişimi

06.04.2023
Apple logosunun geçmişten günümüze değişimi

[ad_1]

İçinde bulunduğumuz 2022 senesinde piyasa kıymeti en yüksek teknoloji şirketleri sıralamasında zirvede bulunan Apple logosunun seneler içinde yaşamış olduğu değişimi inceliyoruz. Ek olarak bu logo için verdiği fakat azca malum hukuki mücadelesini de sizlerle paylaşıyoruz.

Apple logosunun seneler içinde değişimi

Apple logosunun seneler içindeki değişimi sizleri çokta şaşırtmaya bilir. Zira günümüzdeki ısırılmış elma ile oldukça benzerler. Fakat 1976 senesinde Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafınca tasarlanan elma ağacı altında oturan Isaac Newton’ın bulunmuş olduğu ilk logo pek oldukca kişi tarafınca bilinmiyor.

Apple logosunun değişimi
1976 yılındaki Apple logosu

Newton’ın arkasından ise ilk olarak 1977 senesinde doğrusu 1 yıl sonrasında ısırılmış elma logosuyla karşılaşıyoruz. İçerisinde gökkuşağı renklerinin bulunmuş olduğu bu logo 1998 yılına kadar kullanılmaya devam ediyor. Fakat Jobs tarafınca tanıtılan iMac G3 modeliyle birlikte yarı saydam su rengini alıyor.

Apple’dan yanlış acil durum aramaları için şaka gibi çözüm!

Apple’dan yanlış acil durum aramaları için latife şeklinde çözüm!

Apple, acil durum servislerinin kabusu hâline gelen kaza anlama özelliği için kullanıcılarına yeni bir uyarıda bulunmuş oldu.

G3 modeliyle birlikte gelen logonun ömrü oldukca uzun olmuyor. Zira aynı yıl içinde Apple simsiyah bir elma logosu kullanmaya başlıyor. Her ne kadar bu logo oldukça beğenilmiş olsa da 2001 senesinde iTunes ve iPod’un piyasaya sunulması ile birlikte onlara uygun yeni bir tasarıma geçiliyor.

Tahmin edebileceğiniz şeklinde bu yeni tasarım da 2007 senesinde yaşamımıza giren ve akıllı telefon terimini baştan yaratan iPhone modelleriyle birlikte güncelleniyor. Fakat ondan sonrasında Apple, 1998 ile 2000 yılları aralığında kullandığı tek renk siyah logoya geçme sonucu almış olduğundan 2014 senesinde nihai bir karar vererek günümüzdeki halini oluşturuyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.