Yapay zeka destekli insansı robot GR-1 tanıtıldı!

22.08.2023
Yapay zeka destekli insansı robot GR-1 tanıtıldı!


Yapay zekanın her geçen gün daha da yaygınlaştığı bugünlerde ilgi çeken yeni bir gelişme oldu. Şanghay merkezli bir girişim şirketi olan Fourier, temmuz ayında gerçekleşen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda (WAIC) insansı robot GR-1’i tanıttı. İşte yapay zeka destekli GR-1 hakkında detaylar!

GR-1, saatte 5 km hızla yürüyor!

Temmuz ayında gerçekleşen Dünya Yapay Zeka Konferansı (WAIC) kapsamında birçok yenilik sunuldu. Bir tek etkinlikte ne dikkat çeken tanıtım Şanghay merkezli bir girişim şirketi olan Fourier’den geldi. Şirket, yapay zeka destekli insansı robot GR-1′i tanıttı.

Yapay zeka destekli insansı robot GR-1 tanıtıldı!

İki ayak üstünde saatte 5 km hızla yürüyen Çin yapımı GR-1 ek olarak 55 kilo ağırlığa haiz. İddialara gore robotun seri üretimine 2023 sonuna kadar başlanacak. Şirket, gelecek yıl ise binlerce birim teslim edecek. Ek olarak Fourier, robotun beyni üstünde çalışmak için de büyük yapay zeka şirketleriyle iş birliği yapmayı planlıyor.

Google, yapay zeka ile sizin yerinize cevap verecek!

Google, yapay zeka ile sizin yerinize cevap verecek!

Google klavye uygulaması Gboard, yapay zeka desteği alıyor. Yeni özellikler içinde dil bilgisi, tonlama ve kalem yenilikleri bulunuyor.

Fourier’in kurucusu ve CEO’su olan Alex Gu, mevzuyla ilgili bir açıklama yapmış oldu. “Bu bizim için eşi benzeri görüşmemiş bir girişim. Teknoloji söz mevzusu olduğunda neredeyse asla referansımız yoktu.” Ek olarak CEO, bu robotların ülkenin yaşlanan nüfusuna destek olacağını da belirtti.

Söz mevzusu robotun çevrim içi videosunu gören birçok kişi videonun gerçekliğinden şüphe etti. Bunun üzerine videonun bilgisayar tarafınca oluşturulduğuna dair iddialar ortalıkta dolaştı. Sürekli olduğu benzer halde bu hızla gelişen hızla gelişen teknolojinin peşinden da robotun ne kadar olacağı yönünde birçok iddia yer aldı.

Yapay zeka destekli insansı robot GR-1 tanıtıldı!

Çinli araştırma enstitüsünün direktörü olan Zhang Xiaorong bununla ilgili bir açıklama yapmış oldu. “İnsansı robotlar şu anda çoğunlukla laboratuvarda yaşıyor ve son aşama pahalılar. Nispeten yüksek kaliteli bir makine milyonlarca yuana mal olabilir.”

Peki, siz yapay zeka destekli insansı robot hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.