Sudan’da pazar yerine düzenlenen hava saldırısında 43 şahıs öldü

11.09.2023
Sudan’da pazar yerine düzenlenen hava saldırısında 43 şahıs öldü


Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan bir pazar yerine düzenlenen hava saldırısında minimum 43 şahıs yaşamını yitirdi.

Sudan'da pazar yerine düzenlenen hava saldırısında 43 kişi öldü

AA

Sudan Doktorlar Sendikası, Sudan ordusu ile Süratli Destek Kuvvetleri (HDK) içinde devam eden çatışmalarda başkent Hartum’un güneyindeki bir pazarı hedef alan hava saldırısında 43 kişinin yaşamını kaybettiğini deklare etti.

Sendikadan meydana getirilen açıklamada, “Hartum’un güneyindeki Mayo Mahallesi’nde bu sabah onlarca kişinin yaşamını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan şiddetli ve kanlı çatışmalar meydana geldi” ifadesine yer verildi.

Mahalledeki Goro pazarına meydana getirilen hava saldırısı sonucu 43 kişinin yaşamını yitirdiği ve minimum 55 kişinin yaralandığı açıklandı.

Hartum Güneyi Acil Durum Odası ise tüm sıhhat personeline ve kan bağışçılarına, yaralıların tedavi edilmiş olduğu bölgedeki Beşair Hastanesi’ne acil gelmeleri çağrısı yapmış oldu.

Çatışan iki taraf birbirini suçluyor

Sudan ordusundan meydana getirilen açıklamada, “Bugün (HDK’yi kastederek) isyancı milis medyası her zamanki benzer biçimde Silahlı Kuvvetler’in Mayo Mahallesi’ndeki sivilleri hedef alan bir hücum düzenlediğine dair yanıltıcı ve aslı astarı olmayan iddiaları öne sürdü. Silahlı Kuvvetler kendi halkına ateş açamayacaklarını teyit ediyor” denildi.

HDK’nin sınır dışından getirmiş olduğu paralı askerleri kullanarak savaştığı belirtilen açıklamada, “Silahlı Kuvvetler ustalaşmış bir ordu olarak internasyonal insancıl hukuka tamamen bağlı kalmış olarak masum yurttaşlarımızdan ve sivillerden uzakta saldırılarını meşru askeri hedefler olarak isyancıların konuşlandığı noktalara ve üslerine yöneltiyor” ifadesi yer aldı.

HDK ise “Ordu, pazar sabahı Hartum’un güneyindeki Mayo Mahallesi sakinlerine hava saldırısı düzenledi” açıklamasında bulunmuş oldu.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.