Tadıyla mest ediyor! Bitter çikolatanın yararları saymakla bitmez: Kanser, Alzheimer..

05.12.2023
Tadıyla mest ediyor! Bitter çikolatanın yararları saymakla bitmez: Kanser, Alzheimer..

[ad_1]

Ölümcül hastalıklara duvar ören gıdalardan biri de bitter çikolata. Uzmanlar; kanser, Parkinson ve Alzheimer benzer biçimde hastalıklara karşı koruyucu tesiri bulunan çikolatayı günde 20 gram tüketilmesi icap ettiğini öneriyor.

Tadıyla mest ediyor! Bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmez: Kanser, Alzheimer..

İHA

Fazla tatlı gıda tüketmenin sağlığa zararları bulunuyor.

Sadece o şekilde bir tat var ki birçok probleme adeta şifa oluyor.

Bayanların regli sancısında vazgeçilmezi olan ‘bitter çikolata.’

Günde 20 gram tüketilmeli

Antioksidan özelliği yüksek bir gıda olan bitter çikolata, içinde bulundurduğu finilatinamin maddesi ile mutluluk hormonunun salgılanmasında destek oluyor.

Vücutta bulunan yararlı bakterilerin artmasına da olanak sağlıyor. Uzmanlar, günde 20 gram bitter çikolatanın tüketilmesi icap ettiğini belirtiyor.

Mevzuya ilişkin bir izahat da uzmanından geldi.

“Kanser, Parkinson ve Alzheimerdan korur”

Bitter çikolatanın Alzheimer, kanser benzer biçimde hastalıklara karşı koruyucu bulunduğunu belirten Tokat Devlet Hastanesi Diyetisyeni ve Beslenme Uzmanı Esra Koçak, şu ifadeleri kullandı:

Kakao ağacı çekirdeğinden yapılmış bitter çikolata çalışmalarla da kanıtlanmış yararlı bir besindir. Ilk olarak çikolatanın bitter olarak kabul edilebilmesi için minimum yüzde 50 oranında kakao yağı içermelidir. Sıhhat açısından yararlarından bahsedebilmek içinde kakao yağı yüzdesinin minimum yüzde 70 olması gerekir. Besleyici özelliği, sindirime destek olma özelliği ve mühim oranda ihtiva ettiği demir, magnezyum, bakır, çinko, selenyum ve potasyum benzer biçimde minerallerden bulunuyor. Bitter çikolata antioksidan özelliği yüksek bir besindir. Bu özelliğiyle doku hasarının önlenmesinde, kanser, Parkinson ve Alzheimer benzer biçimde hastalıklardan korunmada yardımcıdır.

“Kalp hastalıkları riskini azaltır”

Bitter çikolata kan basıncının düşmesinde etkilidir. Bu durumda kalp hastalıkları riskini azaltır. Bitter çikolata için depresyonun tatlı ilacı da diyebiliriz. İçerdiği finilatinamin maddesi mutluluk hormonunun salgılanmasında yardımcıdır, bununla beraber bitter çikolata tüketiminin vücutta bulunan yararlı bakterilerinin miktarını artırdığı görülmüştür. Bitter çikolatadan doğru şekilde yararlanmak için kakao oranı yüksek ve şekersiz olanı tercih edilmeli ve günlük 20 gramı geçmemeliyiz.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.