Tam göz ve kısmi yüz nakli yapılmış oldu

11.11.2023
Tam göz ve kısmi yüz nakli yapılmış oldu

[ad_1]

Yüksek elektrik akımına kapılan James, saatler devam eden ameliyatla yeni yüzüne kavuştu. 140’ın üstünde sıhhat çalışanının katılmış olduğu ameliyatla ilgili doktorlar izahat yapmış oldu.


AA & Ensonhaber


New York Üniversitesi’nde meydana gelen ameliyatta bir ilke imza atıldı.

46 yaşındaki Aaron James, iş kazası esnasında yüzünde ciddi kayıplar yaşadı.

21 saatlik operasyon

27 Mayıs’ta meydana gelen sadece basına dün açıklanan, Langone Sıhhat Merkezi’ndeki ortalama 21 saatlik operasyona, 140’tan fazla sıhhat çalışanı katıldı.

2021 senesinde iş yerindeki kaza sonucu 7 bin 200 voltluk elektrik akımına kapılan James, burnunu, dudaklarını, çenesini, ön dişlerini ve sol gözünü yitirdi.

James’e uygulanan cerrahi işlemde, göz naklinin yanı sıra gözün sinir yenilenmesini güçlendirmek için ilk kez bir donörün iliğinden alınan erişkin kök hücreleri de enjekte edildi.

İlk tam göz nakli yapılmış oldu

Tam göz ve sol yüz naklinin arkasından James, ilk tam göz nakli meydana getirilen hasta olarak tarihe geçti.

Nakil meydana getirilen gözün görme yetisi kazanıp kazanamayacağı mevzusunda şu an netlik bulunmasa da retinaya kan akışı olduğu saptandı.

Güzel duyu açıdan mühim başarı

Operasyonu yürütenlerden Yüz Nakli Programları Yöneticisi Eduardo D. Rodriguez, James’in görüş kabiliyetini geri kazanması ihtimalinin düşüklüğüne rağmen, naklin güzel duyu açıdan bile mühim bir başarı bulunduğunu belirtti.

Emek harcamayı yürüten profesörlerden Samer Al-Homsi de bu işlem için ziyan olmuş hücrelerin yerini alacak “CD34 pozitif” kök hücresinin tercih edildiğini deklare etti.

Burnundan tekrardan nefes alabiliyor

James, ameliyattan sonrasında ilk kez aynada yüzüne baktı. Ameliyat öncesi uyaran doktorlar, söz mevzusu ismin hayatta kalamama ihtimali bulunduğunu söylemişti.

Washington Post gazetesi, “Ameliyat, James’in burnundan nefes almasını ve yeniden katı yiyecekler yemesini mümkün kıldı.” diye yazdı.

“Bir çok şahıs sağ çıkamaz”

Aaron James, basın toplantısında, “Görsem de göremesem de olan bu. Gelecekteki hastalara destek olacağını umuyorum.” dedi.

Hekim Rodriguez, “Bir çok şahıs, bu seviyedeki yaralanmadan sağ çıkamaz.” vurgusu yapmış oldu.

Ameliyattan sonraki aylarda James göz bandı ve yüz maskesi taktı. Erken dönemde meydana getirilen operasyonlara karşın, kalan dişleriyle yiyecek yiyemiyordu.

“Her şey planladığımız benzer biçimde gitti”

“Tüm provalarımız netice verdi.” diyen Rodriguez, “Her şey planladığımız benzer biçimde gitti.” ifadesini kullandı.

Söz mevzusu işlemden sonrasında James, temmuz ayı başlangıcında taburcu edilmeden ilkin ortalama iki haftayı yoğun bakım ünitesinde geçirdi.

“Aynaya bakmaktan kendimi alamıyorum”

James, ne süre bir aynanın yanından geçse ona bakmaktan kendini alamadığını söyledi.

Göz bandı takmayı bıraktığını söyleyen talihsiz Amerikalı, “Artık her insanın beni görmesi hoşuma gidiyor.” dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.