Telegram, kişisel veri ihlalleri sebebiyle engellendi!

07.08.2023
Telegram, kişisel veri ihlalleri sebebiyle engellendi!

[ad_1]

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, kişisel veri ihlalleri ve ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle engellendi. Engel kararını alan Irak İletişim Bakanlığı, uygulamanın kalıcı olarak erişime kapatılacağını deklare etti. Telegram, Irak’ta kalıcı olarak engellendi! Dünya genelinde olduğu benzer halde Irak’ta da yaygın bir halde kullanılmakta olan Telegram, kötü niyetli bazı faaliyetlere ev sahipliği yapmış olduğundan çeşitli önlemlerin […]

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, kişisel veri ihlalleri ve ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle engellendi. Engel kararını alan Irak İletişim Bakanlığı, uygulamanın kalıcı olarak erişime kapatılacağını deklare etti.

Telegram, Irak’ta kalıcı olarak engellendi!

Dünya genelinde olduğu benzer halde Irak’ta da yaygın bir halde kullanılmakta olan Telegram, kötü niyetli bazı faaliyetlere ev sahipliği yapmış olduğundan çeşitli önlemlerin alınmasını mecburi kıldı. Uygulama içindeki bazı kanallarda vatandaşlara ilişik kimlik bilgilerinin, açık adreslerinin ve -hatta- aile bağlantıları benzer halde ciddi bilgilerin paylaşıldığını tespit eden bakanlık, uygulamanın bu kırılgan verileri kötüye kullandığını gerekçe göstererek uygulamayı erişime tamamıyla kapattı. Kararın alınmasından önceki süreçte iletilen talepleri dikkate almamayı yeğleyen Telegram, bu sonucu mecburi kıldı.

Engel

Engel sonucuna giden süreçte karşı karşıya kalınan tek sorun, “kişisel veri ihlali” değildi. Irak İletişim Bakanlığı, Telegram uygulamasının çeşitli terör örgütleri başta olmak suretiyle çeşitli kötü niyetli gruplar tarafınca kullanıldığını da tespit etti. Bakanlık, uygulamanın düzenlenecek saldırıları duyurmak için çoğunlukla kullanıldığını ifade ederek mevzunun, bir ulusal güvenlik tehditi niteliği taşıdığını belirtti.

Kapalıçarşı esnafı engel oldu: İstanbul’daki Görevimiz Tehlike çekimleri iptal edildi!

Kapalıçarşı esnafı engel oldu: İstanbul’daki Görevimiz Çekince çekimleri iptal edildi!

Dünyaca meşhur filmlerden Görevimiz Çekince ‘nin son filmi için İstanbul’da çekim yapılacakken, yönetmen bu kararından vazgeçtiğini deklare etti.

Irak İletişim Bakanlığı, vatandaşlarının kişisel verilerini ve ülke güvenliğini tehdit etmediği sürece yazışma özgürlüğüne saygı duyduklarımı beyan etti. Telegram tarafında ise mevzuyla ilgili bir nerede ise bir açıklama yapılmış değil.

Peki, sizler mevzuyla ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Kaynak: shiftdelete.net

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.