Temmuz sonuna kadar dikkatli olunmalı

06.07.2023
Temmuz sonuna kadar dikkatli olunmalı

[ad_1]

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarında artış bulunduğunu belirten Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, temmuz sonuna kadar artması olası kene yapışmasına karşı dikkatli olunması icap ettiğini bildirdi.


AA

Yazın gelmesiyle beraber Kurban Bayramı ve sonrasında gurbetçilerin de yöreye akın etmesiyle bilhassa Doğu Karadeniz’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarında artış olduğu açıklandı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, kene kaynaklı bir enfeksiyon olan KKKA hastalığına ilişkin toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda şu uyarılarda bulunmuş oldu:

Karadeniz bölgesinde, bilhassa Kurban Bayramı ve sonrasında kene yapışmasına bağlı KKKA vakalarında artış oldu. Temmuz sonuna kadar artarak devam etmesi olası kene yapışması vakalarına karşı dikkatli olunmalı, hastalığın ağır seyredebildiği unutulmamalı.

Yeni Haber Başlığı

Bakan Koca, paylaşımında Karadeniz Teknik Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz’ın mevzuya ilişkin görüşlerinin yer almış olduğu videoya da yer verdi.

“Kene ne kadar vücutta kalırsa hastalık da o denli ağır seyredebiliyor”

KKKA hastalığının ağır seyredebileceği ve ölüme niçin olabileceği uyarısını icra eden Yılmaz, “Bilhassa KKKA hastalığının olduğu bölgelere gidecek kişilerin önlemlerini alması, mesela çoraplarını pantolonlarının üstüne çekmesi, kendini her gün vücuduna kene yapışıp yapışmadığı noktasında denetim etmesi gerekiyor. Zira kene ne kadar vücutta kalırsa hastalık da o denli ağır seyredebiliyor” ifadesini kullandı.

Yılmaz, hazirandan temmuz ayı sonuna kadar olan sürecin kene vakası artışlarının en yoğun yaşandığı dönem olduğuna da dikkati çekti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.