Ukrayna’da harp ve eğlence bir arada

12.06.2023
Ukrayna’da harp ve eğlence bir arada


Ukrayna ordusu, savaşın başından bu yana Rusya’ya karşı binlerce yitik verirken, ülkenin savaştan uzak bölgelerinde gece yaşamının canlılığı dikkat çekti.

ensonhaber.com

2022 24 Şubat’ında başlamış olan Rusya – Ukrayna Savaşı, tüm şiddetiyle sürerken, harp süresince Ukrayna tarafınca minimum 150 bin, Rus tarafınca ise minimum 50 bin askerin öldüğü tahmin ediliyor.

On binlerce savaşçının uzuv kaybı yaşamış olduğu çatışmalar, son günlerde tekrardan şiddetlendi.

Ukrayna ordusu, Kırım dahil kaybetmiş olduğu topraklar için karşı saldırıda

Ukrayna ordusu, kaybetmiş olduğu toprakları geri almak için karşı saldırı harekatı başlattı. Bilhassa Zaporijya cephe hattında yürütülen operasyon ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Melitopol şehrini geri almak ve arkasından Kırım’a yürümek istiyor.

Rusların savunması, Ukrayna güçlerini durdurdu

Fakat Rusya’nın ön cephede hazırladığı beş katmanlı siper hattı ve tahkimatalar, bir haftadır devam eden saldırı operasyonunu hüsrana uğrattı. Mayın tarlaları, top atışları, güdümlü tanksavar füzeleri, helikopterler, kamikaze dronlar ve mevziler, Ukrayna’nın ilerleyişini durdurdu.

NATO’nun eğit-donatı ve askeri yardımları da işe yaramadı

Yalnız dört günde 200’den fazla zırhlı vasıta kaybeden Ukrayna’nın karşı-taarruz operasyonu için eğitim ve donatım işini NATO üstlenmişti. Başta Almanya, Polonya, İngiltere, Fransa ve ABD olmak suretiyle, Türkiye hariç 15’ten fazla NATO ülkesi eğit-donat programına dahil oldu.

Ukrayna’nın hazırlığı, sızan CIA belgelerine bakılırsa şu şekildeydi: 60 bin asker, binden fazla zırhlı vasıta, 350 tank, 400’den fazla havan-top-obüs, 100’den fazla oldukça namlulu roketatar ve minimum 50 hava müdafa sistemi.

Yalnız dört günde yaşanmış olan kayıplar ile Ukrayna ordusu, saldırı için hazırladığı güçlerinin neredeyse yedide birini yitirmiş oldu.

Ülkenin batısı eğlencede, doğusu muharebede

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar devam ederken, savaştan uzak batı bölgelerinde eğlencenin devam etmiş olduğu görüldü.

Odessa şehrinde kaydedilen videoda, nargile kafelerin, gece kulüplerinin ve içkili eğlence mekanlarının tıklım tıklım dolu olduğu dikkat çekti.

Görüntüler, ‘Ukrayna’nın iki yüzü’ ifadeleriyle toplumsal medyada paylaşıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.