Yeni kabinenin ikinci toplantısı sonlandı: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor

15.06.2023
Yeni kabinenin ikinci toplantısı sonlandı: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor


İkinci kez toplanan yeni kabine, görüşmede mühim gündem maddelerini masaya yatırdı. Bakanlar Kurulu’nun ikinci toplantısında ana gündem iktisat olurken, toplantı 8 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

ensonhaber.com

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki ikinci toplantısı 14.30’da Beştepe’de başlamıştı.

Tam 8 saat devam eden toplantının arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan, mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ‘Türkiye Yüzyılı’na vurgu yapmış oldu.

“Türkiye Yüzyılı’nı devam ettirecek kadroları belirledik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Yeni kabine üyelerimizin yemin etmesiyle ülkemizin hizmet davasına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yürütme organındaki tüm görevleri hızlıca tamamladık. Hiçbir gecikmeye mahal vermeden Türkiye Yüzyılı’nı devam ettirecek kadroları belirledik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin zamanı dönüşümünü yine görmüş olduk.

Seçim gecesi sonuçların belli olmasıyla Türkiye’yi kimin yöneteceği sorusu da böylece netleşmiştir. Türkiye’ye zaman ve enerji kaybettiren ne var ise tarih olmuştur. Bunda en büyük hisse yurttaşlarımız olmuştur. Artık eski sisteme dönüş önerisini reddetmiştir. Bundan sonrasında asırlık hedeflerimize daha süratli ilerleyeceğiz. Zorlukların üstesinden oldukca daha kolay geleceğiz.

Yurttaşlarımıza hizmetlerimizi daha oldukca artıracağız. Terör örgütleriyle içeride ve dışarıda daha emin savaşım edeceğiz. Dünya 5’ten büyüktür iddiamızı daha yüksek sesle söyleyeceğiz. Reformlarımıza daha sıkı haiz çıkacağız.”

Yeni kabinenin ikinci toplantısı sona erdi: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kazanımları kalıcı hale getirdik”

“Bugün dünden daha güçlüysek yeni yönetim sistemine borçluyuz. Siyasette itimat ve istikrar ekonomiden diplomasiye her alanda başarının anahtarıdır. Türkiye 2002’den ilkin bunun eksikliğini görmüştür. Biz 2002’den itibaren hamlelerimizle bu açığı kapattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kazanımları kalıcı hale getirdik. Senelerce hak etmedikleri gücü kullananlar yeni sistemden rahatsızlıklarını söylüyorlar. Millet oyunu görmüş ve sandıkta son sözünü görmüştür. Muhalefetten de gerçekleri görmesini tavsiye ediyoruz.”

“Ülke değişiyor, muhalefetin millete bakışı asla değişmiyor”

“Muhalefetin seçim atmosferinden hala çıkamadığını görüyoruz. Son 1 aydır oy tercihinden dolayı hakarete uğratmadıkları kesimi bırakmadılar. Kırsaldaki de şehirdeki de size en güzel cevabı veriyor. 14 Mayıs’ı depremzedelere, 28 Mayıs’ı da kırsaldaki yurttaşlarımıza yüklediler. Biz bu hakaretleri kabul etmiyoruz. Ülke değişiyor fakat bunların millete bakışı asla değişmiyor.

Bu çevrelerin her seçim sonrası seçmeni suçlama hastalığından bir an ilkin kurtulması gerekiyor. Ülkedeki istikrar ve itimat ortamına zarar verenlerden her insanın uzak durması gerekmektedir. Bizim hükümet olarak bu mevzularda hiçbir zaafımız yoktur. Gazi Mustafa Kemal’in ‘milletin efendisi’ diyerek onurlandırdığı köylülerimize yönelik hakaretleri kabul etmiyoruz.”

Yeni kabinenin ikinci toplantısı sona erdi: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor

“Türkiye artık yeni bir lige terfi etmiştir”

“Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki yolculuğumuzu sivil bir anayasa olsun istiyoruz. Türkiye artık bu şekilde bir siyasal atmosfere artık kavuşmuştur. Türkiye artık yeni bir lige terfi etmiştir. Vazife süremiz süresince Cumhur İttifakı ile beraber Türkiye’yi sivil bir anayasa ile buluşturmaya çalışacağız.

Bakan arkadaşlarımızı kendi alanlarında yetkin ve vizyoner isimlerinden belirledik. Yaratı ve hizmetlerimizin üstüne yenilerini koymak istedik. Geçen hafta emekli ve çiftçilerimizle ilgili müjdelerimizi söylemiştik. Bundan sonrasında da çitçimizi desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’yi kalkındırmak isteyen kim var ise yanında olmaya devam edeceğiz. Biz bu milletin hizmetkarıyız.”

Yeni kabinenin ikinci toplantısı sona erdi: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor

Engelli aylıkları bayramdan ilkin yatırılacak

“Temmuz ayı engelli ve engelli yakını aylığı ile yaşlı aylıklarının ödemesini erkene alıyor, toplam 1,4 milyon kardeşimizi bayramdan ilkin sevindiriyoruz.

Asgari ücret komisyonumuz çalışmalara başladı. Her tarafın içine sinecek bir hayırlı karar alacağız. Işgören maaş zamlarıyla ilgili Meclis’te görüşmeler yapacağız.”

KKTC ve Azerbaycan ziyaretleri

“Bölgemizde Türkiye’nin hesaba katılmadığı bir denklemin kalıcı olması mümkün değildir. Son seçimlerin dünyanın dört bir yanında takip edilmesi bunun oldukca net bir ifadesidir. Yüz milyonlar geleceklerini Türkiye’de görüyor. Dün ve önceki gün yaptığımız ilk yurt dışı ziyaretleriyle bu gerçeğe şahitlik ettik.

KKTC’de kardeşlerimiz bizleri görkemli bir coşkuyla bağırlarına bastılar. Bu zaferin KKTC zaferi bulunduğunu bizlere gösterdiler. Önümüzdeki döneme dair kırmızı çizgilerimizi ikimiz de internasyonal kamuoyuna gösterdik. KKTC halkıyla omuz omuza mücadelemizi göstereceğiz. Her türlü adımı onlarla beraber atacağız. KKTC’nin haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz.
Can Azerbaycanla münasebetlerimiz dünyada gıptayla takip ediliyor. Ne zaman ihtiyacımız olsa kardeşlerimizi hep yanımızda bulduk. Depremlerin arkasından Azerbaycan’ın dayanışmasını asla unutamayız.

Kızının çeyizini depremzedelere bağışlayan o yüce gönüllü insanları şükranla yaad edeceğiz. Bilhassa İlham kardeşimin desteği kalbimizin baş köşesindedir. İlham Aliyev kardeşimle görüşmelerde ikili gelişimleri artıracak yeni kararlar aldık. Türkiye-Azerbaycan üniversitesinin kurulmasına büyük ehemmiyet veriyoruz. Bölgemizde sulh ve istikrarın tesisine dair kuvvetli duruşumuzu yeniledik.”

Yeni kabinenin ikinci toplantısı sona erdi: Türkiye Yüzyılı inşası başlıyor

“2 bin 430 hektarlık alanda 11 yeri daha endüstri sahası duyuru ediyoruz”

“Gözümüz ve kulağımız oradaki kardeşlerimizledir. Bugüne dek 65 milyar lira nakdi yardım yaptık. Bir an ilkin yuvalarına kavuşmalarını istiyoruz. Zelzele konutlarının inşasını hızlandıracak değişik alternatifler üstünde mütalaalarımız sürüyor. Yakında bu tarz şeyleri milletimizin takdirine sunacağız. Depremde ziyan olan endüstri sitelerinin hasar tespitlerini tamamladık.

Ekonominin canlanması amacıyla iş yaşamına desteklerimizi artırdık. Şimdi yeni adım atıyoruz. 2 bin 430 hektarlık alanda 11 yeri daha endüstri sahası duyuru ediyoruz. Yeni endüstri alanlarımızın zelzele bölgesindeki kardeşlerimize hayırlı olmasını arzuluyorum. Biz afetzede kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız.”

Ana gündem iktisat oldu

Kabine toplantısının ana gündeminde ise iktisat vardı. Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönemde uygulanacak politikalar hakkında kabineyi bilgilendirdi.

Enflasyonun yol açmış olduğu refah kaybını telafi edecek adımlar gündeme geldi.

Görüşmede tespit komisyonunun ilk toplantısının yansımaları masaya yatırıldı.

Yüksek enflasyondan meydana gelen refah kaybının önlenmesi için asgari tutara yapılacak zam oranı, zammın istihdama tesiri ele alındı.

30 Haziran’da süresi dolacak olan asgari tutara devlet eliyle verilen prim desteğinin uzatılıp uzatılmayacağı da değerlendirildi.

Memura ilave refah oranı verilmesi, 7 bin 500 liranın üstündeki emekli aylıklarıyla ilgili kademeli düzenleme ile bayram ikramiyeleri de kabinede ele alındı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.