Yunanistan’da seçimin galibi Miçotakis’in partisi oldu

26.06.2023
Yunanistan’da seçimin galibi Miçotakis’in partisi oldu


Yunanistan’da son dört senedir tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi, düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunda ipi göğüsledi ve mecliste çoğunluğu sağlamış oldu.

AA & Ensonhaber

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta düzenlenen seçimde hükümetin kurulamaması sonucu tekrardan sandığa gidildi.

Seçimlerin galibi on dört senedir tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi oldu.

Katılımın ortalama yüzde 53 olduğu seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına bakılırsa Yeni Demokrasi tek başına iktidara gelmek için lüzumlu 151 iskemle sayısını aştı.

Cumhurbaşkanlığından meydana getirilen açıklamada Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun hükümet kurma görevini vermek suretiyle Miçotakis’i kabul edileceği açıklandı.

En yakın rakibine 23 puan fark attı

İçişleri Bakanlığının açıklamış olduğu verilere bakılırsa sandıkların yüzde 97,75 oranında açıldığı resmi olmayan sonuçların peşinden Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40.56 ile 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazanmıştır.

Yunanistan'da seçimin galibi Miçotakis'in partisi oldu

Kiryakos Miçotakis

Köktencilik Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 17.83 oyla 47 milletvekilliği kazanarak ana karşıcılık olmayı garantiledi.

PASOK-KINAL ittifakı yüzde 11.86 ile 32, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7.67 ile 20, Yunan Çözümü Partisi yüzde 4.45 ile 12, Zafer Partisi yüzde 3.7 ile 10, Özgürlük Seyri Partisi yüzde 3.17 ile 8 sandalyenin sahibi oldu.

Seçime katılmasına Yunan yargısınca izin verilmemiş eski Altın Şafak Milletvekili İlias Kasidiaris’in desteğini açıklamış olduğu aşırı sağcı Spartalılar Partisi ise yüzde 4.68 oy oranıyla meclise 13 milletvekili sokmayı başardı.

4 Türk aday parlamentoya girdi

Batı Trakya’dan 4 Türk aday da parlamentoya girdi.

Rodop ilinde SYRIZA’dan Özgür Ferhat, PASOK Partisi’nden de geçen yıl Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan ihraç edilen İlhan Ahmet seçildi.

İskeçe ilinde ise SYRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve PASOK’tan Burhan Baran parlamentoya girmeyi başardı.

SYRIZA, Rodop’ta yüzde 33.8 ile birinci parti olurken İskeçe ilinde ise Yeni Demokrasi Partisi yüzde 30.49 ile ilk sıraya yerleşti.

21 Mayıs’taki genel seçimlerde hükümet kurulamamıştı

21 Mayıs’taki genel seçimlerde Yeni Demokrasi yüzde 40.79 oy oranı ile birinci parti olmuş sadece tek başına iktidara gelmesi için lüzumlu 151 sandalyeye ulaşamamıştı.

Yeni Demokrasi’yi SYRIZA yüzde 20.07 ile takip ederken PASOK-KINAL yüzde 11.46, KKE yüzde 7.23, Yunan Çözümü yüzde 4.45 oranında oy almıştı.

Katılım oranının yüzde 61.1 olduğu seçimlerde yüzde 3’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 olmuştu.

21 Mayıs’taki genel seçimde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına ulaşamayınca 25 Haziran’da yine sandığa gidileceği duyurulmuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.