AK Parti buluşma talep etti, yarın görüşme yapılacak! Tekrardan Refah Partisi’nden mahalli seçim için çarpıcı ittifak mesajı

06.01.2024
AK Parti buluşma talep etti, yarın görüşme yapılacak! Tekrardan Refah Partisi’nden mahalli seçim için çarpıcı ittifak mesajı

[ad_1]

Tekrardan Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Genel Başkan Fatih Erbakan başkanlığında meydana gelen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kılıç, “Hafta sonu İstanbul’da Galata Meydanı’nda icra edilen ‘Filistin’e destek, teröre nalet’ mitinginde verilen mesajları destekliyoruz. Tekrardan Refah Partisi olarak İsrail’in Gazze’deki soykırımının durdurulması için gerek Türkiye’nin gerekse İslam dünyasının ve doğal ki İslam İş Birliği Teşkilatı’nın üstüne düşenleri yapmadığı fakat yapması gerektiği kanaatimizi bir kere daha ifade ediyoruz. Galata Meydanı’nda meydana getirilen boykot çağrılarını destekliyoruz. Bu boykot çağrılarının parametrelerini bir kere daha sizlere zikretmek isterim. Başından itibaren Tekrardan Refah Partisi olarak İncirlik Amerikan üssünün kapatılması icap ettiğini ifade ettik. Malatya, Kürecik radar üssünün kapatılması icap ettiğini ifade ettik. Yumurtalık ve Ceyhan bölgesinden tankerlerle İsrail’e petrol sevkiyatının durdurulması icap ettiğini ifade ettik. Ve gene İsrail’e deniz ticareti yöntemiyle lojistik sevkiyatın durdurulması icap ettiğini ifade ettik. Boykotsa boykot bu. Tekrardan Refah Partisi aslına bakarsan İsrail soykırımının başladığı günden bu yana her gün fasılasız bir halde boykot çağrılarını halletmeye devam ediyoruz. Boykot çağrısı yapmak bizlere, boykotun gereğini yapmak hükümetimize düşer” diye konuştu.

6715d99befc8fa2df00b20a72ce44612

‘DEVLET SÖZÜ MAALESEF TUTULMUŞ DEĞİLDİR’

Kılıç, 3600 ek gösterge ile ilgili, “Hükümet birçok mevzuda olduğu benzer biçimde 3600 ek gösterge meselesinde de maalesef kantarın ayarını kaçırmıştır. Bazı meslek gruplarını 3600 ek göstergeden yararlandırırken bazı gruplar 3600 ek gösterge kapsamı haricinde tutulmuştur. Oysaki, sayın Cumhurbaşkanı ve devrin emek harcama bakanı 14 Mayıs milletvekili seçimleri öncesinde birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarına hiçbir fark yapılmaksızın 3600 ek göstergeden yararlanma hakkı tanınacağının sözünü vermiş bulunmaktadır. Geçen aylar içinde kamu çalışanlarına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılacağına ilişkin devlet sözü maalesef tutulmuş değildir. Bu sözün behemehal tutulması lazımdır. Kanunsa kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkarılmalıdır. Ve çalışanlarla beraber emeklileri de 3600 ek gösterge haklarından yararlandırılmalıdır. Bu adaletsizlik artık bir an ilkin son bulmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi zemininde Tekrardan Refah Partisi olarak bu yönde yapılacak her türlü çalışmanın destekçisi olacağız. Öte taraftan kamu çalışanlarıyla, emeklileri arasındaki maaş farkı, makası iyice açıldı. Bildiğiniz benzer biçimde en düşük işgören maaşının 22 bin lira olacağına ilişkin devlet sözü tutulurken memurlara 8 bin 77 lira seyyanen maaş artışı yapılmış oldu. Fakat maalesef memurların hakkı olan bu seyyanen artıştan gene bir başka gerçek sahibi olan işgören emeklileri yararlandırılmadı. Bugün yüzde 49,25 oranında maaş artışı yapılırken seyyanen artıştan yararlandırılmayan işgören emeklileri maalesef iyice zor duruma düşmüş oldular. Temmuz 2023’ten bugüne memurlarla işgören emeklileri arasındaki farkı size bir rakamla ifade etmek isterim. 2023 Temmuz ayında bir işgören emeklisi aynı birimde vazife icra eden çalışan bir memurun yüzde 70’i kadar emekli maaşı alıyorken, 2024 Ocak ayı itibarıyla aynı emeklinin, aynı işi icra eden memurun maaşına emekli aylığı oranı yüzde 40’a gerilemiş bulunmaktadır. Bu hakkaniyet değildir” dedi.

‘SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ HAK KAYBINA UĞRAMIŞTIR’

Kılıç, emeklilerin yılbaşı itibariyle açlık sınırının altında bırakıldığını söyleyerek, “TÜİK’in senenin ikinci ayında, ikinci altı ayında tüketici enflasyonunu yüzde 37,57 olarak açıklamasıyla beraber yeni bir adaletsizlik daha söz mevzusu oldu. Kamu çalışanları yüzde 15 toplu sözleşme farkını alarak 49,25 oranında maaş zammı alırken, toplu sözleşme hakkından yararlanamayan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri yüzde 37,57 oranında 6 aylık TÜİK enflasyonu doğrultusunda artan maaşlarıyla bir kere daha hak yitirilmesine uğramış bulunmaktadır. Enflasyon bu ülkede çalışanlar için başka, memurlar için başka, işgören emeklileri için başka, BAĞ-KUR emeklileri için başka değildir. Emek harcama barışını da emekli barışını da korumak devletin, hükümetin görevidir. 2024 yılına girişimizle beraber ÖTV’ye yüzde 25,6 oranında güncelleme yapılmış oldu. Bunun akaryakıtın litre fiyatına yansıması ortalama 3 lira oldu. Artık tüm kategorilerde akaryakıt litre fiyatı 40 liranın üstünde. Gömü ve Maliye Bakanı’nın geçen ay yapmış olduğu bir izahat var. ‘Vergi artışı düşünmüyoruz, vergilerde meydana getirilen artış yönündeki düzenlemeler maalesef yaşam pahalılığına, enflasyon rakamlarına yansıyor, bu da kontrolü güçleştiriyor’. Sayın Bakan, yeni vergiler, ek vergiler, yine yine alınan vergiler, enflasyonu arttırıyor, tespitini yaptığında bu kürsüden kendisine ‘iyi sabahlar Sayın Bakan’ demiştik. Bir kez daha Gömü ve Maliye Bakanına ‘iyi sabahlar sayın Bakan’ diyorum. Akaryakıtın litresine meydana getirilen 3 liralık ÖTV artışı iğneden ipliğe tüm temel tüketim giderlerinin fiyatını artıracak. Dolayısıyla enflasyon sayıları artacak. Dolayısıyla asgari Ücretten maaşlara oradan emekli aylıklarına kadar durağan(durgun) gelirlilerin almış olduğu paralar ocak, şubat aylarından başlayarak hızla tekrardan erimeye başlamış olacak. Bu iktisat maalesef borç faiz ekonomisidir. Açık bütçe ekonomisidir. Hükümet Maliye ve Gömü Bakanlığı bürokratlarını strateji ve bütçe başkanlığı çalışanlarını bir an evvel bizim reçetelerimize ulusal kaynak paketlerine dönmeye çağrı ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DENGELİ VE ADİL ÖNERİLER OLMAZSA ÖNERİLERİNİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR’

Kılıç, AK Parti ile mahalli seçime yönelik ittifak görüşmelerine ilişkin, şunları söylemiş oldu:

“AK Parti heyetinin Tekrardan Refah Partisi heyetinden buluşma talebi genel merkezimize ulaştı. Ve muhtemelen yarın buna ilişkin akşam saatlerinde görüşme yapılacak. AK Parti heyeti genel merkezimize konuk olup net, somut gerçekçi, adil ve dengeli taleplerini ilettikten sonrasında Tekrardan Refah Partisi yetkili kurulları genel başkanımızla beraber değerlendirmesini meydana getirecek ve ittifak mevzusunda gelecek teklife ve teklifin içeriğine gore son söz ortaya konulacaktır. Hani kapı kapanık değil. Görüşmeler denildiği benzer biçimde devam ediyor fakat birazcık fasılalı devam ediyor. Yarın akşam yapılacak bu görüşmenin neticesine gore sürecin devamına ilişkin yeni açıklamalarda bulunabiliriz. Onlar bir teklifte bulunacaklar. Biz kabul ettiğimiz takdirde aslına bakarsan mahalli seçime yönelik bir ittifak kurulmuş olacak. Eğer ki önerileri bizim tarafımızdan kabul görecek dengeli ve adil tavsiyeler eğer olmazsa önerilerini kabul etmemiz mümkün olmayacak. O nedenle her zeminde söylediğimiz benzer biçimde bir kere daha ifade etmek isterim. AK Parti heyeti, Tekrardan Refah Partisi’ne adil, dengeli, partimizin enerjisini, halktaki karşılığını gözeten bir teklif paketiyle gelirse, yapılacak değerlendirmenin neticesine gore bir iş birliği durumu netleşmiş olacak. Fakat teklif içeriksiz olursa Tekrardan Refah Partisi’nin gücü ve kapasitesi görmezlikten gelinirse normal olarak ki bu şekilde bir teklife evet demek mümkün olmayacak. Şu an itibarıyla bizlere herhangi bir mevzuda hayır denilmiş değil, herhangi bir önerimiz reddedilmiş değil. Şu sebeple teklifte bulunanın ne ifade edeceğini beklemek benzer biçimde bir usul vardır, görüşme sanatında. Şimdi onu bekliyoruz. Elbet ki, AK Parti ile devam eden bu ittifak süreci başarısızlıkla sonuçlanırsa Tekrardan Refah Partisi olarak İstanbul’da da Ankara’da da İzmir’de de öteki illerde olduğu benzer biçimde adaylarımızı çıkarıp, kendi adaylarımızla seçim yarışına devam edeceğiz. İttifak görüşmeleri pozitif yönde neticelenmezse biz aday belirleme çalışmalarımıza aslına bakarsan devam ediyoruz. Birçok ilde adaylarımızı açıkladık. Akabinde İstanbul, Ankara, İzmir için de Tekrardan Refah Partisi’nin adaylarını izahat durumu söz mevzusu olacak. Köklü bir partiyiz, köklü bir siyasal hareketiz. Bizim için kaliteli, nitelikli, vizyoner ve halkımızın güvenine layık olacak adaylara erişme problemi kesinlikle söz mevzusu değil. Çalışmalarımıza bu anlamda devam ediyoruz fakat söylediğim benzer biçimde açıklamalar ittifaka ilişkin görüşmeler nihayete erdikten sonrasında yapılacak.”

DHA

Keşfet
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan imzaladı! Dikkat çeken atamaErdoğan imzaladı! Dikkat çeken atama
Bolu'da korkutan depremBolu’da korkutan zelzele
İsias Otel Davası ertelendi!İsias Otel Davası ertelendi![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.