Ambalaj aynı fakat içindekiler azaldı: Gizli saklı zamlar sürüyor

15.12.2023
Ambalaj aynı fakat içindekiler azaldı: Gizli saklı zamlar sürüyor

[ad_1]

Üreticiler, maliyetlerini düşürmek yada kar marjlarını çoğaltmak için ürünlerin gramajını düşürerek tüketicileri yanıltmaya devam ediyor.


ensonhaber.com

Türkiye’de besin ve mecburi tüketim malları başta olmak suretiyle ambalajlı ürünlere yasal çerçevede gramaj standardı getirilmemesi, tüketicilerin gramaj hilelerine karşı dikkatli olmalarını gerektiriyor.

“Gizli saklı zamlar” devam ediyor

Üreticiler, maliyetleri düşürmek yada kar marjını çoğaltmak amacıyla ürünlerin gramajını düşürerek tüketicileri yanıltabiliyorlar. Bu durum, tüketicilerin daha azca ürün almasına ve aynı oranda para ödemesine niçin oluyor. Bu da bir nevi gizli saklı zam olarak kabul edilebilir.

Tüketiciler ne yapmalı

Tüketiciler, alışveriş yaparken ürünlerin gramajına dikkat etmeli ve ürünlerin etiketlerini denetim etmeli.

Ürünlerin gramajının etikette belirtilen miktardan azca olması durumunda, tüketiciler yasal haklarını korumak için Tecim Bakanlığı’na şikayette bulunabilirler.

Besin ve mecburi tüketim malları başta olmak suretiyle ambalajlı ürünlere yasal çerçevede gramaj standardı getirilmesi, bu tür hilelerin önüne geçilmesine ve tüketicilerin mağduriyetinin önlenmesine destek olacaktır.

Bu mevzuda yapılabilecek bazı emek harcamalar şunlardır:

Ambalajlı ürünler için gramaj standartları belirlenerek, ürünlerin gramajının bu standartlar dahilinde olması mecburi hale getirilebilir.

Ürünlerin gramajının etikette belirtilmesi ve tüketicilerin bu bilgiye kolayca ulaşabilmesi sağlanabilir.

Ürünlerin gramajının denetim edilmesi ve hile meydana getiren üreticilere yaptırım uygulanması için lüzumlu denetimler artırılabilir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.