Aspartama ilişkin sızdırılan görüş yanıltıcı

05.07.2023
Aspartama ilişkin sızdırılan görüş yanıltıcı

[ad_1]

Internasyonal İçecek Dernekleri Konseyi’nden meydana getirilen açıklamada, “Bilimsel kanıtların ezici ağırlığı ve dünya genelinde 90’dan fazla ülkedeki besin güvenliği yetkilileri tarafınca meydana getirilen pozitif güvenlik tespitleri göz önüne alındığında, aspartamın güvenliğinden güvenilir olmaya devam ediyoruz” denildi.

ICBA: Aspartama ilişkin sızdırılan görüş yanıltıcı

İHA

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Kanser Araştırmaları alt ajansının (IARC), yaygın olarak kullanılan düşük kalorili tatlandırıcı aspartamı, IARC’nin aloe vera kullanımı mevzusunda uyguladığı sınıflandırmanın aynısı olan ‘muhtemelen kanserojen’ olarak sınıflandırmayı planladığına dair iddialar öne sürüldü.

Mevzuya ilişkin Internasyonal İçecek Dernekleri Konseyi (ICBA) açıklamalarda bulunmuş oldu.

Izahat geldi

Sızan raporlara tepki gösteren Internasyonal İçecek Dernekleri Konseyi (ICBA) İcra Direktörü Kate Loatman, şu yorumda bulunmuş oldu:

“IARC artık aspartamın tüketiciler için aloe vera kullanmaktan daha çok çekince arz etmediğini kabul etmeye hazır benzer biçimde görünse de halk sağlığı yetkilileri, sızdırılan bu görüşün onlarca senelik yüksek kaliteli bilimsel kanıtlarla çelişmesinden ve tüketicileri, tümü düşük kaliteli çalışmalara dayalı olarak, güvenli şekersiz ve düşük şekerli seçenekleri tercih etmek yerine daha çok şeker tüketmeleri mevzusunda gereksiz yere yanlış yönlendirebileceği mevzusunda derin kaygı duymalıdır.

IARC bile gerçek tüketime dayalı risk değerlendirmesi yapmak için uygun makam olmadığını ve ‘sıhhat tavsiyelerinde bulunmadığını’ kabul etmektedir. Bilimsel kanıtların ezici ağırlığı ve dünya genelinde 90’dan fazla ülkedeki besin güvenliği yetkilileri tarafınca meydana getirilen pozitif güvenlik tespitleri göz önüne alındığında, aspartamın güvenliğinden güvenilir olmaya devam ediyoruz.

ICBA: Aspartama ilişkin sızdırılan görüş yanıltıcı

‘Anlamlı bir ilişki olmadığı’ sonucuna varıldı

Bundan dolayı, DSÖ ve BM Besin ve Ziraat Örgütü (FAO) Besin Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi (JECFA) tarafınca yürütülmekte olan daha geniş, daha kapsamlı besin güvenliği incelemesini memnuniyetle karşılıyoruz. Sızdırılan IARC görüşünün aksine, IARC’nin üst kuruluşu Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafınca Nisan 2022’de gösterilen bir dizgesel araştırma, düşük kalorili ve kalorisiz tatlandırıcıların (içecek tüketimiyle ölçülen) daha yüksek oranda tüketimi ile kanser ölüm oranı yada herhangi bir kanser türü içinde “anlamlı bir ilişki olmadığı” sonucuna varmıştır.

IARC, incelemesini daha kapsamlı olan DSÖ ve FAO ortak incelemesi ile “yakın iş birliği” içinde yürütmeyi ve her iki incelemenin neticelerini 14 Temmuz’da eş zamanlı olarak yayınlamayı taahhüt etmişti.”

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.