CHP’li Tezcan’ın ‘Kılıçdaroğlu’ çıkışı gündem yaratmıştı! Partisinden oldukca konuşulacak cevap geldi

02.07.2023
CHP’li Tezcan’ın ‘Kılıçdaroğlu’ çıkışı gündem yaratmıştı! Partisinden oldukca konuşulacak cevap geldi

[ad_1]

Seçimlerden yenik çıkan CHP’de gözler genel başkanlık seçiminin yapılacağı kurultay takvimine çevrildi. Kılıçdaroğlu’nun “Kaptan olarak gemiyi limana sağlam götüreceğim” mesajıyla 2024 mahalli seçimlerini kastettiği konuşulmuştu. Sadece partililerin bir kısmı ise kurultayın mahalli seçimlerden ilkin yapılması icap ettiğini düşünüyor. Tartışmalar devam ederken, CHP’de genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü yapmış Bülent Tezcan’ın Kılıçdaroğlu hakkında sözleri de gündemdeki yerini koruyor.

thumbs_b_c_ef780708dfe40a0b4912fc55bb12eb71

“GENEL BAŞKANIMIZI İKNA ETMELİYİZ”

Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olarak göreve başlamasının peşinden en yakın kurmayları içinde yer edinen, son seçimlerin peşinden ise MYK’dan çekilme eden Bülent Tezcan geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye verdiği demeçte “Genel başkanın açıklamalarından partinin başlangıcında kalma eğilimi olduğu anlaşılıyor. Ben bu doğrultuda Sayın Genel Başkanımızı da ikna etmemiz icap ettiğini düşünüyorum” demişti.

“GENEL BAŞKANLA BİRLİKTE LİDERLİK KADROSU DEĞİŞMELİ”

Tezcan’ın o söyleşide öne çıkan bir başka mesajı ise “Bu şekilde büyük bir travmanın yaşandığı yerde, 13 yıl genel başkanlık yaptıktan sonrasında, bir kere değişiklik ilk olarak genel başkanla olmalı. Genel başkanla beraber liderlik ekibinin değişmesi lazım. Ben de dahil” olmuştu.

“SEÇİM BİTTİĞİ GÜN ‘ADAY OLMUYORUM’ DEMESİNİ BEKLERDİK”

Bülent Tezcan ek olarak Sözcü’den Aytunç Erkin ile gerçekleştirdiği söyleşide de şunları söyleyerek dikkat çekmişti:
“Seçim bittiği gün beklediğim de oydu: Kemal Bey’in ‘Tüm seçmene, partiye teşekkür ediyorum. Buraya kadar getirdik. Bundan sonrasında toplumun ihtiyacı yeni bir kadro görmektir. Ben muhteşem kurultayı topluyorum, yeni dönemde aday olmuyorum. Bu değişimi koordine edeceğim. (Birisini getireceğim değil) Değişime önder olacağım’ demesini beklerdik.”

thumbs_b_c_cf158b6340f967dd3635ec45472c760f

BÜLENT TEZCAN’A PARTİDEN YANIT!

Tezcan’ın CHP’deki değişiklik rüzgarını pekiştiren bu açıklamalarına CHP’den cevap geldi. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’a Tezcan’ın bu sözleri Sözcü TV’de soruldu. Seyit Torun’un açıklamaları şu şekilde oldu:

thumbs_b_c_60aa0cc36d60cb6b27b8a23a57f910a4

CHP’DE KURULTAY YEREL SEÇİMDEN ÖNCE Mİ SONRA MI?

  • Doğal ki Sayın Tezcan’ın kendi düşüncesi. Kurultay takvimimiz başladı. Temmuzda mahalle delegeleri seçimi yapılacak; peşinden ilçe kongreleri, il kongreleri… İnanıyorum ki mahalli seçimden ilkin uygun bir takvimde de kurultay gerçekleşecektir.

KILIÇDAROĞLU ADAY OLACAK MI?

  • Sayın Genel Başkan aday olur olmaz, kendi takdirleri. Fakat başka adaylar da çıkabilir. Her bir CHP üyesinin bu şekilde bir talep açma hakkı var. Kurultay sürecinde bu değerlendirilir ve yerine getirilir.

thumbs_b_c_3e17e6ee2f6a5c5d5dbed0aac8f96627

“BUNLARIN PARTİ İÇİNDE KALMASI DAHA UYGUN”

  • Ben şu anda sürecin devam ettiğini ve bu süreci tıkayacak hiçbir mevzunun gündeme gelmemesini dilerim. Biz doğal ki kendi partimiz içinde değerlendirmelerimizi, eleştirilerimizi yapacağız. Son olarak da kurultay delegelerimiz yeni bir yönetim yada mevcut yönetim, her neyse, bunu değerlendirecek. Ben bu yapıların tamamen parti içinde kalması icap ettiğini düşünüyorum. Biz toplumsal demokrat bir partiyiz. Tartışırız, konuşuruz, değerlendirme yaparız. Fakat bunun parti içinde değerlendirilmesi daha uygun olur.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Erdoğan için dikkat çeken sözler! Erdoğan için dikkat çeken sözler! “Eylemsel…”
Bayramın 3. gününde tüm yurtta plajlar doldu taştı!Bayramın 3. gününde tüm yurtta plajlar doldu taştı!
Etleri almaya gelince gördükleri karşısında isyan çıkardılar!Etleri almaya erişince gördükleri karşısında isyan çıkardılar![ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.