Son dakika | Erdoğan’ın ‘konservatuvar ve teknopark sözleri dikkat çekti! Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

21.12.2023
Son dakika | Erdoğan’ın ‘konservatuvar ve teknopark sözleri dikkat çekti! Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

[ad_1]

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni”de konuşma gerçekleştirmiş oldu. Konuşmasında “Vatanımızda kültür sanat üretimi arzu ettiğimiz seviyede değilse sebeplerini oldukca iyi düşünmek, bilhassa ideolojik dayanışmanın maliyetini tartışmak mecburiyetindeyiz” mesajını veren Erdoğan’ın ‘ideolojik kabileler’ sözleri de dikkat çekti.

qweqw

“TÜRKİYE EN ÖNEMLİ YATIRIM DÖNEMİNİ BİZİMLE YAŞADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

  • Biz mesuliyet üstlendiğimiz her yerde kalkınmayla uygarlık mirasına haiz çıkmanın, değişimle asırlık değerleri yaşatmanın, büyütmeyle geçmişle bağları korumanın mümkün bulunduğunu göstermeye çalıştık. Bu mücadelede yeterince başarıya ulaşmış olamadığımız hususlar vardır. İlham kaynağını kendi toplumunda aramak yerine gözü hep dışarıda olanlara diyecek bir şeyimiz yok. Türkiye, cumhuriyeti tarihinin en mühim demokrasi ve kalkınma atılımlarını hayata geçirirken uygarlık ve tarih mirasına da en mühim yatırımları yapmış olduğu bizimle yaşadı.

  • İçinde yüzlerce, binlerce beynin harıl harıl çalmış olduğu bir teknoparka hangi hissiyatla bakıyorsak yüzlerce yüreğin attığı bir konservatuvara da aynı şekilde yaklaşıyoruz. Buna karşın vatanımızda kültür sanat üretimi arzu ettiğimiz seviyede değilse sebeplerini oldukca iyi düşünmek, bilhassa ideolojik dayanışmanın maliyetini tartışmak mecburiyetindeyiz. Kültür, sanat ve akademi dünyasını tek tipleştiren, baskı ve tahakküm altında tutan ‘ideolojik kabileler’ gerçeğiyle bir an ilkin yüzleşmemiz gerekir.

Başlıksız-5

  • Anlı şanlı onca devletin İsrail’in kırım ve hırsızlık üstüne kurulu yırtıcı saldırıları karşısında eli kolu bağlı durması, insanlık adına utanç vericidir. Tarih bu iğrenç tabloyu, buna göz yumanları hak etmiş olduğu şekilde yargılayacaktır. İnşallah 2024 zalimlerin hak ettikleri cezayı görmüş olduğu, mazlumların yaralarının sarılmış olduğu bir yıl olacaktır diye inanıyorum.

  • Ülkemizi her alanda olduğu şeklinde kültür-sanat faaliyetleri mevzusunda da Türkiye Yüzyılı hedeflerimize uygun bir seviyeye yükseltmekte kararlıyız. Kültür-sanat insanlarımızın ruhunu biçimlendirmediği, kalp atışını hızlandırmadığı bir kalkınma programı bir tek şekilden şu demek oluyor ki cesetten ibaret kalır.

ÖDÜL SAHİPLERİNİ KABUL ETTİ

Erdoğan, merasim öncesinde ödül sahipleri ve vekaleten ödül alacak kişilerle makamında bir araya geldi. Erdoğan, basına kapalı gerçekleşen kabulde ödül sahipleri ile söyleşi etti.

BİLİM ÖDÜLÜ PROF. DR. SÜLEYMAN ULUDAĞ’A

Bu yıl bilim ödülümüzü Prof. Dr. Süleyman Uludağ’a veriyoruz. Süleyman Uludağ hocamızın, her birinin peşinde büyük bir emek olan eserleri ile nesiller süresince düşünce ve gönül dünyamızı zenginleştirmeyi sürdüreceğine inanıyorum.

2

KÜLTÜR ÖDÜLÜ ALİ BİRİNCİ’YE

Kültür ödülümüzü yazdığı eserlerle tarihimize ışık tutan Prof. Dr. Ali Birinci hocamıza takdim ediyoruz. Ali hocamız, kitapları, yazıları ve sohbetleri yanında şiirleri ile de kültür dünyamıza katkılar sunan bir isimdir.

3

MÜZİK ÖDÜLÜ EMEL SAYIN’A

Müzik ödülümüzün bu yılki sahibi sanatçılığı ve zarafeti ile kuşağımızın hafızalarında silinmez yer edinen Emel Sayın hanımefendidir.

RESİM ÖDÜLÜ İBRAHİM ATALAY’A

Fotoğraf ödülümüzün sahibi, İbrahim Atalay 60 senedir verdiği katkılar, ürettiği eserler ve yetiştirdiği talebelerle ülkemizin en mühim sanatçılarından biridir. Sayın Atalay, asırlara sari ulusal birikimimizi çağdaş sanatla harmanlamayı ve emsalsiz eserlere dönüştürmeyi başarmış bir isimdir.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ

Karikatür ödülümüzü Hasan Aycın’a takdim ediyoruz. Çizgilerine, yazıları-sohbetleri ve duruşu ile adeta can veren sanatçımız, gönül coğrafyamızda yaşanmış olan kederleri eserine yansıtmıştır.

SİNEMA ÖDÜLÜ

Beyaz perde ödülümüzü 1950 yılından beri yapımcılıktan yönetmenliğe, arşivcilikten eğitimciliğe her alanda iz bırakan bir ustaya, Sami Şekeroğlu’na veriyoruz.

DİJİTAL SANAT ÖDÜLÜ

Dijital sanat ödülümüzü, bir medya sanatçısı ve tasarımcısı olan Refik Anadol’a takdim ediyoruz. Görsel çalışmalarını bilimsel niteliği olan müktesebatı ile destekleyerek dünya genelinde eserlere imza atıyor.

MİMARİ ÖDÜLÜ

Mimari ödülümüzü, İstanbul çalışmalarını toplumla paylaşan Sinan Genim’e veriyoruz. Sayın Genim, ülkemizin en mühim zamanı, kültürel markası İstanbul’a aşkını hem yeni projelerle hem de restorasyon ile ortaya koymuş bir isimdir.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Edebiyat ödülümüzü, öykü, tecrübe etme, roman ve araştırmalardan oluşan onlarca eseri ile yazarımıza, Nazan Bekiroğlu’na takdim ediyoruz. Nazan hanım, öğretmenlikten akademisyenliğe uzanan yolculuğu süresince eserleri ile günümüz yazarlarına içinde seçkin yere haizdir.

VEFA ÖDÜLLERİ

Bu yılki vefa ödüllerimizi 5 ayrı isim adına veriyoruz. Edebiyatta Atilla İlhan ve Samiha Ayverdi, müzikte Sulh Manço, tarihte İsmail Hakkı Uzunçarşılı, tiyatroda Muhsin Ertuğrul adına verdiğimiz ödüllerimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Keşfet
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Valilik açıkladı! O ilde 18.00'e kadar yasaklandıValilik deklare etti! O ilde 18.00’e kadar yasaklandı
Otoparktaki onlarca araca aynı şeyi yaptılar! Otoparktaki onlarca araca aynı şeyi yaptılar! “1,5 saat sonrasında bu haldeydi”
Uzun süre hafızalardan silinmeyecek cinayet! Babasını öldürüp sobada yaktı: Cesede ait parçalar evden poşetle çıkarıldıUzun süre akıllarda kalacak katliam! Babasını öldürüp sobada yaktı: Cesede ilişik parçalar evden poşetle çıkarıldı[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.