Oldukca çocuklu ailelerdeki kardeşler daha çok ruh sağlığı problemi yaşıyor

15.01.2024
Oldukca çocuklu ailelerdeki kardeşler daha çok ruh sağlığı problemi yaşıyor

[ad_1]

Kardeş sayısı ile ruh sağlığı arasındaki ilgiyi ölçen bir araştırmanın sonucu gösterildi. Çin ve ABD’de, kardeşi olmayan ya da bir kardeşi olan evlatların daha çok kardeşi olanlara bakılırsa daha iyi ruh sağlığına haiz olduğu saptandı.

Çok çocuklu ailelerdeki kardeşler daha fazla ruh sağlığı sorunu yaşıyor

AA

Asla kardeşi olmayan, tek kardeşi olan, oldukca kardeşi olan ve üvey kardeşi olan evlatların ruh sağlığı mevzusunda ayrıştığı görüldü.

Uzmanlar bu ayrışmayı, oldukca kardeşli ortamda ailenin ufaklıklara olan ilgisinin dağılmasına bağladı.

Çin ve ABD’de meydana getirilen bir araştırmada, oldukca çocuklu ailelerdeki kardeşlerin daha çok ruh sağlığı sorunlarıyla karşı karşıya kalabildiği tespit edildi.

The Week Dergisi’nde gösterilen araştırmaya bakılırsa, bilim adamları, Çin ve ABD’deki çocuklardaki kardeş sayısı ve ruh sağlığı arasındaki ilişkiyi inceledi.

Yaş averajı 14 olan öğrenciler içinde meydana getirilen araştırmada, her iki ülkedeki araştırmacılar, ufaklıklara ruh sağlığıyla ilgili bir takım sual yöneltti.

Çin ve ABD’de tek kardeşi olanların ruh sağlığı daha iyi

Araştırmada, Çin ve ABD’de, kardeşi olmayan ya da bir kardeşi olan evlatların daha çok kardeşi olanlara bakılırsa daha iyi ruh sağlığına haiz olduğu saptandı.

Üvey kardeşi olanların ruh sağlığı daha fena

Öte taraftan, üvey kardeşi olanların da olmayanlara bakılırsa daha çok ruh sağlığı problemi yaşamış olduğu görüldü.

Kardeşler arısında yaş farkı azsa

Araştırmada, ek olarak, yaş farkının azca olduğu kardeşlerde de ruh sağlığı sorunlarının daha belirgin olduğu kaydedildi.

Aile’nin ilgisinin dağılması

Bilim adamlarından Dr. Doug Downey, bulgulara dair şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

Ebeveyn kaynaklarını bir pasta şeklinde düşünürseniz, bir çocuk tüm pastayı (ilgisini ve kaynaklarını) alıyor anlama gelir. Sadece daha çok kardeş olduğunda, her çocuk ebeveynlerinden daha azca kaynak ve ilgi görür ve bunun ruh sağlıkları üstünde bir tesiri olabilir.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.