Davutoğlu net konuştu: ‘İsrail Büyükelçisi derhal Türkiye’den gönderilmeli’

19.10.2023
Davutoğlu net konuştu: ‘İsrail Büyükelçisi derhal Türkiye’den gönderilmeli’


Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Dün toplama kamplarından yakınma edenler bugün Gazze’de, 21. yüzyılın toplama kampını oluşturdular. Dün soykırımdan yakınma edenler bugün Gazze’de çoluk çocuk, hanım, adam, genç, yaşlı demeden tarihin en acımasız katliamlarından birini gerçekleştirdiler” dedi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, “İsrail büyükelçisi derhal Türkiye’den gönderilmelidir” dedi.

FİLİSTİN ATKISI TAKTILAR

Karamollaoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’na Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Filistin atkısı takarak katıldı.

Gazze’de yaşamını kaybedenler için Fatiha okunmasının peşinden konuşan Karamollaoğlu, dün gece yaşananların herkesi derinden etkilediğini ifade ederek, “Aslen ‘bu kadar büyük bir vahşeti bekliyor muydunuz’ deseniz, şahsen ben beklemediğimi söylerdim. Fakat vahşetin, yırtıcı insanların tavrının maalesef bir ölçüsü, zamanı olmuyor.” diye konuştu.

KARAMOLLAOĞLU: “EN ACIMASIZ KATLİAMLARINDAN BİRİNİ GERÇEKLEŞTİRDİLER”

Karamollaoğlu, yaşananlarının tahminlerinden öte bulunduğunu belirterek, “Dün toplama kamplarından yakınma edenler bugün Gazze’de, 21. yüzyılın toplama kampını oluşturdular. Dün soykırımdan yakınma edenler bugün Gazze’de çoluk çocuk, hanım, adam, genç, yaşlı demeden tarihin en acımasız katliamlarından birini gerçekleştirdiler. Dün sürgünden zulümden, kıyımdan yakınma edenler bugün dünyanın gözü önünde en büyük zulümleri gerçekleştirmekten geri durmuyorlar.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Gazze’de bir hastanenin vurulmasının zulmün zirvesi bulunduğunu kaydeden Karamollaoğlu, ABD Başkanı’nın adeta bu zulmü teyit etmek için İsrail’e geldiğini öne sürdü.

Karamollaoğlu, insanların Gazze’de katledildiğine dikkati çekerek, bilhassa İsrail yönetiminin kendi dışındaki insanları insan olarak tanımlamak istemediğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki çıkışlarıyla yüreklerine kısmen su serptiğini dile getiren Karamollaoğlu, sadece hükümetlerin tavrının yalnız sözle geçiştirilemeyeceğini beyan etti. Karamollaoğlu, iktidarın söylenen sözlerin ötesinde adımlar atmaya zorunlu bulunduğunu belirtti.

İktidarda olsalardı muhalefetin bugün gösterdiği tepkiye gerekseme duyulmayacağını dile getiren Karamollaoğlu, “Zira biz İsrail’in hangi dilden anlayacağını biliriz ve o dili kesinlikle konuşuruz bu sebeple biliriz ki çocuk hastanesini bile bombalama cüretini gösteren, insanlık dışı bir tavrı benimseyenlerle konuşulmaz. Onlar güçten anlamış olur. Tepesine yumruğu vurmadığın müddetçe daima başını yukarıya kaldırmaya çalışır.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, ABD Başkanı, İngiliz Başbakanı İsrail’e destek için oraya gidebiliyorsa Türkiye’nin de İslam ülkelerini ayağa kaldırmak için gayretin içine girebileceğini beyan etti.

“Bugüne dek hiçbir terör örgütü İsrail’in öldürmüş olduğu kadar çocuk öldürmemiş, katletmemiştir.” diyen Karamollaoğlu, BM’nin, AB’nin ve internasyonal kuruluşların gene yargıcı vazifesi görmeye ve İsrail’i desteklemeye yönelik adımlar atma gayreti gösterdiğini bu sebeple başka türlü adım atamayacaklarını söylemiş oldu.

DAVUTOĞLU: “TÜRKİYE’DE ULUSAL YAS İLAN EDİLMELİ”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da konuşmasında Gazzelilerin yalnız, mahzun, suçlu muamelesi gören masumlar bulunduğunu belirterek, 2,5 milyon insan için 2 tayyare gemisi ve İngiliz donanmasının bölgeye gittiğini söyledi.

Batıda Yahudilere karşı gizli saklı bir suçluluk duygusu bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, “Hepimiz çekinebilir İsrail’den fakat biz Türkler ve Müslümanlar asla bu duyguya haiz değiliz. Onlara ‘üstün ırk’ olmadığını söyleyecek yegane millet biziz.” diye konuştu.

Davutoğlu, ufak bir Gazze Şeridi’ne 7 düvel saldırıyorsa kendilerinin yerlerinin mazlumların yanı bulunduğunu belirterek, onların yanında olmaya devam edeceklerini söylemiş oldu.

“Araplar da bizlere ihanet etti” diyenlerin tarihini bilmediğini kaydeden Davutoğlu, Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün birileri için önemi bulunmayabileceğini sadece bu millet için var bulunduğunu dile getirdi.

“Araplar topraklarını sattı” söylemlerini eleştiren ve bunun tipik bir İsrail taktiği bulunduğunu iddia eden Davutoğlu, “Türkiye’de İsrail borazancılığını icra eden sözde akademisyenler de bunların şahidi oluyorlar. İnceleyin bakalım nereler satılmış. Velev ki sattı birileri, tüm Filistin toprağı satılsa Mescid-i Aksa toprağı 1,5 milyar Müslüman’a değil, Hz. Süleyman’dan bu yana gelmiş olan tüm inananlara aittir. Kimse o toprağı satmadı, satamayacak, sattırmayacağız, verdirmeyeceğiz.” diye konuştu.

Davutoğlu, Filistinlilerle dayanışma için Türkiye’de derhal ulusal yas duyuru edilmesi icap ettiğini belirterek, oluşturulacak bir TBMM heyetinin bombalanan hastaneye gitmesini istedi.

Türkiye’deki İsrail karşıtı eylemlerin engellenmemesini talep eden Davutoğlu, Türkiye’nin insani yardım koridoru açılmasına da öncülük etmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

İsrail’e yönelik yapılacaklar mevzusunda maddeler halinde talep ve taleplerini dile getiren Davutoğlu, “İsrail büyükelçisi derhal Türkiye’den gönderilmelidir.” dedi.

Davutoğlu, insan olarak Filistin’in yanında olacaklarını altını çizdi.

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 3 günlük milli yas ilan edildiCumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 3 günlük ulusal yas diye deklare edildi
İstanbul ve Ankara'da 'İsrail' protestosuİstanbul ve Ankara’da ‘İsrail’ protestosu
ABD Büyükelçiliği açıkladı: Bir sonraki duyuruya kadar...ABD Büyükelçiliği deklare etti: Bir sonraki duyuruya kadar…YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.