DSÖ’den daha tehlikeli varyant uyarısı: Kovid-19’da risk devam ediyor

10.08.2023
DSÖ’den daha tehlikeli varyant uyarısı: Kovid-19’da risk devam ediyor


Dünya Sıhhat Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, olay ve ölümlerde ani bir artışa niçin olabilecek daha tehlikeli bir Kovid-19 varyantının ortaya çıkma riskinin sürdüğünü belirterek uyardı.

DSÖ'den daha tehlikeli varyant uyarısı: Kovid-19'da risk devam ediyor

AA

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’tan tedirgin edecek sözler…

DSÖ’nün haftalık basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, 3 ay ilkin Kovid-19’un internasyonal öneme haiz bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini sadece küresel bir sıhhat tehdidi olmaya devam ettiğini duyurduğunu hatırlattı.

O tarihten itibaren küresel olarak bildirilen Kovid-19 vakaları ve ölümlerde yaşanmış olan düşüşün sürdüğünü kaydeden Ghebreyesus, DSÖ’ye veri bildiren ülke sayısında da azalış bulunduğunu belirtti.

Ghebreyesus, “Bu durum öteki ülkelerde ölümlerin yada hastaneye yatışların olmadığı anlamına gelmiyor, onları DSÖ’ye bildirmedikleri anlamına geliyor. Aşılama, enfeksiyon yada her ikisine karşı artan cemiyet bağışıklığı ve daha iyi klinik bakım ile erken teşhis yardımıyla ciddi hastalık ve ölüm riski bir yıl öncesine gore fazlaca daha düşük durumda. Bu ilerlemelere karşın DSÖ, Kovid-19’un küresel halk sağlığı üstündeki riskini yüksek olarak değerlendirmeyi sürdürüyor” dedi.

“Daha tehlikeli bir varyantın ortaya çıkma riski devam ediyor”

Virüsün tüm ülkelerde dolaşmaya, öldürmeye ve değişmeye devam ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, “DSÖ, bugün bir risk değerlendirmesi yayınladığımız EG.5 varyantı (Eris) da dahil olmak suretiyle çeşitli değişkenleri takip ediyor. Olay ve ölümlerde ani bir artışa niçin olabilecek daha tehlikeli bir Kovid-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesi üstüne ülkelere Kovid-19 ile savaşım mevzusunda önerilerde bulunurken tüm ülkelerin daha uzun vadeli sürdürülebilir Kovid-19 yönetimine geçmek için ulusal programlarını güncellemesi icap ettiğini kaydetti.

Virüsteki değişimlerin yanı sıra hastalık sertliği ve nüfus bağışıklığındaki eğilimleri saptamak için ülkelere Kovid-19 ile ilgili nezarete sürdürme çağrısında da bulunan Ghebreyesus, tüm ülkelerin Kovid-19 verilerini DSÖ’ye yada açık kaynaklara bildirmesi icap ettiğinin altını çizdi.

“Geleceği tahmin edemeyiz fakat ona hazırlanabiliriz”

Bilhassa riskli gruplarda yer edinen kişiler için Kovid-19 aşısının sunulmaya devam edilmesi icap ettiğinin de altını çizen Ghebreyesus, “Bu tavsiyelerin uygulanması bir tek Kovid-19’a karşı korunmaya destek olmayacak, bununla beraber ülkelerin öteki hastalıkları önlemesine ve bunlarla mücadelesine de destek olacaktır. Geleceği tahmin edemeyiz fakat ona hazırlanabiliriz” diye konuştu.

Eris varyantına ilişkin rapor yayımlandı

DSÖ, bugün Eris varyantına ilişkin yeni bir rapor yayımladı.

Rapora gore evvelinde ‘gözlem altındaki varyant’ olan ve statüsü ‘izlenmesi ihtiyaç duyulan varyant’ olarak değiştirilen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üstünde numune paylaşıldı.

Mevcut kanıtlara dayanarak Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski öteki mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde ‘küresel düzeyde düşük’ olarak değerlendirildi.

Eris’in özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa niçin olabileceği kaydedildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.