Dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz

27.06.2023
Dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz


Karadağ’da konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “260 temsilcilikle dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz. Fazlaca kısa sürede bu sayıyı daha da yukarılara taşıyacağız” dedi.


AA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Zirvesi’ne katılmak için gittiği Karadağ’da Karadağ Türk Tecim Odası’nın açılışında konuştu.

GDAÜ Zirvesi vesilesiyle dost ve bağlaşık Karadağ’da bulunmaktan kıvanç duyduğunu belirten Fidan, katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en kalbi selamlarını iletti.

Fidan, Türkiye’nin Karadağ ile zamanı, insani, siyasal ve kültürel bağlara haiz bulunduğunu vurgulayarak, bu kuvvetli bağların iktisat alanında da her geçen gün derinleştiğini açıkladı.

“250 milyon dolarlık tecim hacmi hedefimize ulaşacağız”

Karadağ’ın stratejik konumuyla, altyapısıyla ve gezim potansiyeliyle Adriyatik Denizi’ne oluşturulan coğrafi ve lojistik bir albeni merkezi haline geldiğini aktaran Fidan şu ifadeleri kullandı:

Nitekim, Türk sermayeli yatırımların toplamı 344 milyon avroya ulaşmıştır. Direkt yabancı yatırımlar bakımından Karadağ’da en üst sıralarda bulunmaktayız. Özgür Tecim Anlaşması’nın kapsamının genişletilmesiyle geçtiğimiz yıl ikili tecim hacmimiz 200 milyon doları aşmış bulunmaktadır. Tecim adamlarımızın ortaya koyduğu 250 milyon dolarlık tecim hacmi hedefimize bu yıl sonunda ulaşmayı öngörüyoruz. Fakat biliyorum ki bu sayı sayın cumhurbaşkanlarımız için kafi olmayacak.

Fidan, Karadağ hükümetine, Türk iş hayatına yönelik teşviklerinden ve yapıcı yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.

Karadağ’da bilhassa enerji, gezim, altyapı, eğitim, sıhhat, ziraat, ormancılık, kontakt ve bilişim benzer biçimde alanlarda yatırım potansiyelinin bulunduğunu kaydeden Fidan, otoyol, demir yolu ve havaalanı yenilemesi benzer biçimde projelerin de halihazırda mevcut bulunduğunu belirtti.

Fidan, iş insanlarını bu vesileyle bu projelere odaklanmaya ve ihalelere katılmaya teşvik ettiğini vurgulayarak, sivil havacılık alanında da işbirliğini derinleştirdiklerine işaret etti.

Hakan Fidan: Dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

“260 temsilcilikle dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz”

Fidan, geçen haftalarda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Hizmet İhracatçıları Birliği ve THY ile verimli görüşmeler yaptıklarına dikkati çekerek şunları söylemiş oldu:

Ekonomik gücümüz, ulusal güvenliğimiz ve ülke refahımızın en mühim unsurlarındandır. Hükümet olarak daima her alanda, sizlere, iş adamlarımıza desteğimizi sürdüreceğiz. 260 temsilcilikle dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz. Fazlaca kısa sürede bu sayıyı daha da yukarılara taşıyacağız.

Türk iş dünyasının önünü dünyanın her yerinde yenilikçi ve tesirli girişimlerle açmaya devam edeceklerini aktaran Fidan, bunu yaparken iş insanları ve tecim odalarıyla oldukca yakın temas ve eşgüdüm içinde olmayı da sürdüreceklerini ve Türkiye’nin büyükelçiliğinin kapısının devamlı onlara açık bulunduğunu bildirdi.

Fidan, Karadağ Türk Tecim Odasının faaliyete geçmesinin Türkiye ile Karadağ arasındaki ikili ticari ve yatırım ilişkilerinin gücüne güç katacağının altını çizerek Türk Tecim Odasının hayırlı olmasını diledi.

Hakan Fidan: Dünyanın en geniş 5 diplomatik ağından birisine sahibiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan

Misafirperverlikleri için teşekkür etti

Bakan Fidan, odanın kurulmasında alın teri dökenlere en içten teşekkürlerini ileterek Karadağ hükümetine de misafirperverlikleri için teşekkür etti.

Karadağ Türk Tecim Odası Başkan Yardımcısı Burhan Genç de iki ülke arasındaki ticaretin gelişerek devam ettiğini ve bundan kıvanç duyduklarını söylemiş oldu.

Programa Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçisi Sulh Kalkavan, Karadağ Türk Tecim Odası üyesi iş insanları, Karadağlı yetkililer ve oldukca sayıda davetli katıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.