Samsun’da yüz felci geçiren 10 yaşındaki çocuk, akupunktur ile sağlığına kavuştu

08.11.2023
Samsun’da yüz felci geçiren 10 yaşındaki çocuk, akupunktur ile sağlığına kavuştu

[ad_1]

Samsun’da yüz felci geçiren 10 yaşındaki kız evladı, akupunktur tedavisi yardımıyla sağlığına kavuştu.

Samsun'da yüz felci geçiren 10 yaşındaki çocuk, akupunktur ile sağlığına kavuştu

AA & Ensonhaber


Geleneksel ve tamamlayıcı tıp, 10 yaşındaki Haldiye’nin tekrardan gülebilmesini sağlamış oldu.

Yüz felci şikayetiyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Kısmına gelen yabancı uyruklu 10 yaşındaki Haldiye Elomer, ilaç ve fizik tedaviden oluşan standart tedavi görmüş oldu.

Akupunktur tedavisinde 8 seans sonrasında sağlığına kavuştu

Hastalığın yine nüksetmesi ve fizik tedaviye de yanıt vermemesi üstüne Elomer’e Çocuk Nöroloji Kısmı Uzmanı Dr. Ünal Akçay, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi’nde (GETAT) akupunktur tedavisinin yararlı olabileceğini söylemiş oldu.

Akupunktur tedavisine süregelen Elomer, 8. seansın sonunda sağlığına kavuştu.

“Yüzde 100 olmasa da yüzde 100’e yakın bir yanıt aldık”

Anestezi ve canlandırma uzmanı akupunkturist Dr. Ayşegül Elbir Şahin, hastanın 1,5 ay ilkin ilk atağını geçirdiğini, ikinci atak sonrasında medikal tedaviye cevap vermediğini söylemiş oldu.

Tedaviye cevap vermeyen hastanın hekim tavsiyesi ile akupunktura yönlendirildiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

Hastaya akupunktur tedavisinin iyi mi bir tedavi bulunduğunu anlattık ve aile onayını aldıktan sonrasında tedaviye başladık. İlk seanstan sonrasında tedaviye cevap vermeye başladı. İlk geldiği günden itibaren her seansta fotoğraflarını çektik, gelişmeyi kendisine göstermek ve kendimiz de seyretmek açısından. Yüzde 100 olmasa da yüzde 100’e yakın bir yanıt aldık.

Yüz felcine çocuklarda ender rastlanıyor

Akupunktur tedavisinin yüz tedavilerinde oldukça etkili bulunduğunu bildiren Şahin, şöyleki devam etti:

Hasta bilhassa ilk 6 aylık dönemde bizlere başvurursa yanıt oldukça daha güzel oluyor. Yüz felcinde, üstünden 5-10 yıl geçmesine karşın akupunktur tedavisiyle yanıt aldığımız hastalarımız oluyor. Bu hastamız da ilk 6 ay içinde bizlere başvurduğu için güzel yanıt verdi tedavimize. Yüz felci çocuklarda pek sık görülmeyen bir hastalık. İlk başvurduğu doktorun yönlendirebilmesi için akupunkturla ilgili informasyon sahibi olması gerekiyor. Yüz felcinde 10 seanslık tedavi planlıyoruz. Eğer hasta güzel yanıt verir, istediğimiz seviyeye gelirse tedaviyi bitiriyoruz. Bu hastamız da güzel yanıt verdi, ek tedaviye ihtiyacı olmayacak sadece bu hastamız özelinde, ‘Melkersson-Rosenthal Sendromu’ tekrarlayabilen bir hastalık. Yeniden yüz felci geliştirme ihtimali daima var. Tekrarlama durumu olursa gene ilk olarak medikal tedaviler başlanır. İhtiyaç olursa bu tedaviden yarar gördüğünü biliyor artık hastamız. Bizlere başvurursa, tedavi olmak isterse, biz gene kendisini kabul ederiz.

Akupunkturun yan tesiri yok

Akupunkturun düzgüsel medikal tedavilerle beraber yapılabilen bir tedavi bulunduğunu, herhangi bir yan tesiri bulunmadığını vurgulayan Şahin,

Vücuda herhangi bir şey vermiyoruz, o yüzden fizik tedavi olsun, medikal tedaviler olsun, bunlarla beraber ya da tek başına kullanılabilir. Yan tesiri olmadığı için de hastalar rahatça bizlere başvurabilir.

diye konuştu.

Çocuk Nöroloji Kısmı Uzm. Dr. Ünal Akçay ise hastanın üçüncü seansta oldukça ciddi ilerleme katettiğini aktaran Akçay, şunları kaydetti:

Hastanın dört ya da beşinci evrede yüz felci varken, şu anda evre birin altında. Hem konuşmasında hem yüz ifadesinde her türlü mimiklerini oldukça rahat alabiliyoruz. Hastayı akupunktura gönderirken bu tedavide başarı göstermiş olacağımızı düşünüyordum. Ayşegül Hanım da oldukça iyi bir iş çıkardı. Artık ikimiz de hastalarımızı izleyeceği yolu göstermeye başlayacağız. Pediatrik hastalarda oldukça fazla kullanımı yoktu. Hastamızın iyi netice almasıyla hastanemiz bu biçim tedavileri oldukça rahat şekilde yapabilecek kurum haline geldi.

Akupunktur tedavisiyle sağlığına kavuşan Elomer de ilk seanslarda iğneleri hissetmediğini, iyileştikçe hissetmeye başladığını dile getirerek, iyileştiği için oldukça mutlu bulunduğunu açıkladı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.