SON DAKİKA | AK Parti MKYK toplantısı sonrası Ömer Çelik duyurdu! ‘Seçim dönemimiz başladı’

08.11.2023
SON DAKİKA | AK Parti MKYK toplantısı sonrası Ömer Çelik duyurdu! ‘Seçim dönemimiz başladı’

[ad_1]

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında meydana getirilen AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonlandı. Parti Genel Merkezi’ndeki toplantı ortalama 2,5 saat sürdü. Toplantının peşinden kameralar karşısına geçen Ömer Çelik basın mensuplarına açıklamalar yapmış oldu.

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

‘SEÇİM DÖNEMİMİZ BAŞLADI’

Teşkilatlarla ilgili olarak MKYK’mız genel başkanımız il ve ilçelerin atanmasıyla ilgili yetki vermektedir. Bu yetki talebi görüşülmüş uygun bulunmuştur. Seçim takviminin iyi mi işleyeceği iyi mi gerçekleşeceği emekler tamamlanıp, genel başkanımıza sunulup, kamuouyuyla paylaşacaktır. Adaylar ne süre başvuracak, hangi yöntemler uygulanacak takvim emek harcaması bir iki gün içinde sayın genel başkanımızla paylaşılacaktır. MKYK’nın verdiği yetkiyle seçim dönemimiz başladı.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK SALDIRILARI

İsrail Hamas ile savaşım ettiğini söyleyerek sivilleri katlediyor. Ölü sayısı 10 bine ulaşmıştır. Bu şekilde bir vakası rakamlarla anlatmak ayrı bir acı. 10 bin kişiden 7 bininin çocuklardan ve kadınlardan oluştuğunu ifade etmek gerekir. Şimdiye kadar 55 cami 16 hastane, 105 sıhhat merkezi direkt İsrail ordusu tarafınca hedef alınmıştır. Tamamı harp suçudur, soykırımdan başka bir şeyle ifade edilmez. BM hiçbir şekilde sürecin gidişatına müdahil değil. 121 ülke İsrail’e atşkes çağrısı yapmış oldu. Gelinen tablo artık internasyonal tablonun batkı etmiş olduğu bir tablo haline gelmiştir.

‘VAHŞETİNE DİNİ DUYGULARI ALET ETMEYE ÇALIŞIYOR’

Tüm internasyonal toplumu Cumhurbaşkanımızın girişimine destek vermeye çağrı ediyoruz. İnsan hakları ihlalleri karşısında suçluların lüzumlu cezayı alması için lüzumlu desteği vermelidir. Netanyahu Tevrat’tan alıntılar yaparak kendi vahşetine dini duyguları alet etmeye çalışıyor. Kim ki yaptıkları katliamları meşrulaştırmak için Tevrat ve İncil’den referans getiriyorsa Tevrat ve İncil’e inananlara saygısızlık yapıyor ve Tevrat ve İncil’i hedef alıyor anlamına gelir.

Dünyanın her tarafında bu sesi yükselten tüm insanlara, sivil cemiyet örgütlerine şükranlarımızı sunuyoruz. Şükranların en büyüğü Türkiye’deki sivil cemiyet örgütleridir. Aynı şekilde 1,5 milyonun üstünde İstanbul’da il teşkilatımızla gerçekleşen mitinge katılan, destek veren sivil cemiyet örgütlerine teşekkürlerimizi arz etmek istiyoruz.

MEDYA DİLİNE ELEŞTİRİ

Medya ve siyasetçiler tarafınca hain bir dil kullanılıyor. ‘İsrail’in kendini müdafa hakkı var’ diyenler, ‘İsrail’e kırmızı çizgi önermiyoruz’ dediler. ‘Bu istediğin kadar insan öldürebilirsin’ anlamına gelmektedir. ‘İsrail ile Filistinli gruplar içinde çatışma çıktı’ deniyorsa bilin ki İsrail sebepsiz yere sivil halka saldırmıştır. Şu cümleyi duyduğunuzda daha da dikkatli olun ‘taraflara itidal tavsiye ediyoruz’ deniliyorsa, bilinmek gerekir ki İsrail bir yere saldırmıştır buna karşılık verilmemesi için davet yapılıyor anlamına gelir.

Bir cümlede çatışmada ‘Filistinli hanım ve çocuklar yaşamını yitirdi’ okuyorsanız İsrail hanım ve evlatları hedef gözeterek saldırmıştır. Herhangi bir yerde şu cümleyi sık okursunuz “Filistinliler bir İsraillinin otomobilini taşladı”. İsrailli insanların üstüne sürmüştür, bunu da ‘taşladı’ diye haberleştirirler. ‘Kudüs’te deposu belli olmayan patlama duyuldu’ derler. Bu şu anlamına gelir, İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya ses bombalarıyla saldırmıştır. Böylesine ikiyüzlü bir dil.

İsrail’e müzahir bazı yazarların, gösterim organları ‘Küdüs İsrail’in bölünmez başkenti’ diyorsa bilin ki, bunlar Filistin’i topyekün ortadan kaldırmak ve Filistinleri oradan tamamen uzaklaştırmak için politika ardında koşmaktır. Maalesef bu ikiyüzlü dilin halen kullanıldığını görüyoruz. Tıpkı işgalciye yerleşimci denilmesi şeklinde şu anda aynı literatür devam ediyor.

‘DİN TEMELLİ SAVAŞA DÖNÜŞTÜRÜYOR’

Bu siyasetin arkasında Netanyahu hükümetinin Filistin davasını kriminalize etme çabasını görmek lazım. Tüm Filistin davasını kriminalize etme ardında koşuyor. Dini argümanlardan, kehanetten meseleyi din temelli savaşına dönüştürme şeklinde bir tutum izliyor. Avrupalılar, Amerikalılar meseleyi uzaktan seyretmekle meseleyi çözebileceğini zannediyorlar. Oraya harp gemisi, nükleer denizaltı göndermenin asla hiç kimseye faydası olmayacaktır.

‘DIŞİŞLERİ VE MİT GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYOR’

Nazilerin yaptığını şu anda Netanyahu hükümeti yapıyor. Netanyahu hükümetinin yapmış olduğu Nazilerin yapmış olduğu aynı şeydir. Cumhurbaşkanımız gelecek günlerde yeni bir dış ilişkiler hücumu yine başlatacaktır. İnşallah Türkiye’ni ortaya koyduğu ateşkes ve iki devletli çözümün sağlanmasına dönük garantörlük emekleri sürdürülmektedir. Dışişleri Bakanlığımız, MİT teşkilatımız muhataplarıyla görüşmeye devam ediyorlar.

GAZZE’NİN BOŞALTILMASI TALEBİ

Gazze’ye günde minimum 500 yardım tırı girmeli. Fakat bu zamana kadar toplam 500 yardım tırı bile girmedi. Gazze’nin tamamıyla boşaltılması şeklinde bir şeyi asla kabul edemeyiz.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ KONUSU

Bundan sonrasında karar yetkisi Meclis’indir. Takvim mevzusunda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda Meclis’teki değerlendirme aşamasına geçilmiştir.

CHP’DEKİ GENEL BAŞKAN DEĞİŞİMİ

Biz bir değişim görmedik. Kongredeki CHP aynı CHP’dir. Orada bir koltuk değişimi olmuştur.

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Euclid Uzay Teleskobu gözünü açtı: İlk fotoğrafları yayımlandı!Euclid Uzay Teleskobu gözünü açtı: İlk fotoğrafları yayımlandı!
Kentsel dönüşüm teklifi TBMM’de kabul edildiKentsel dönüşüm teklifi TBMM’de kabul edildi
Kan donduran mesaj: Annen ile kardeşini öldürdüm, cenazeleri...Kan donduran bildiri: Annen ile kardeşini öldürdüm, cenazeleri…[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.