Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! Gençlere 5 bin 500 liraya kadar cep telefonu ve bilgisayar desteği, yeni evleneceklere faizsiz kredi

27.09.2023
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! Gençlere 5 bin 500 liraya kadar cep telefonu ve bilgisayar desteği, yeni evleneceklere faizsiz kredi

[ad_1]

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de 15.15’te başlamış olan Kabine toplantısı bitti. Eleştiri toplantı, 3 saat 45 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştiri toplantının peşinden kameralar karşısına geçti.

3881ea315d9a4875b1886342f9ba0658

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde;
Türkiye Yüzyılı’nın inşa hedefiyle çıktığımız yolculuğumuza kesintisiz bir halde devam ediyoruz. Ülkemizi dünyada hak etmiş olduğu yere getirmenin mücadelesini veriyoruz. Son Kabine toplantısından bu yana dış politikada yoğun bir gündemimiz vardı.

ORTA VADELİ PROGRAM

Gelecek üç yıl süresince ekonomide yol haritamız olacak orta vadeli programı kamuoyumuzla paylaştık. 3 senenin sonunda 1,3 trilyon doları aşan ekonomik büyüklüğü 15 bin dolara yaklaşan şahıs başına ulusal geliri yakalayacağız. Türkiye’yi büyütmek ve güçlendirmek, hangi siyasal görüşe mensup olursa olsun hepimizin ortak gayesidir. Katılımcı bir anlayışla hazırlamış olduğumuz programın iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını gördük. Internasyonal yatırımcıların programa tepkisi de son aşama olumluydu. Ülkemize yönelik önyargılar kırıldıkça inşallah yatırım rakamların daha da yükseldiğini göreceğiz. Ülkemizin her bir ferdini Orta Vadeli Programa’a destek olmaya çağrı ediyorum.

AA-20230926-32245698-32245697-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI
Dünyanın en büyük ekonomilerini aynı çatı altında bulunduran G-20’de bundan sonrasında da etken rol oynamaya devam edeceğiz.

Cumhur İttifakı olarak yeni yasama döneminde ülkemizi sivil ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşturmak için çabalarımızı sürdüreceğiz.

GENÇLERE ELEKTRONİK CİHAZ DESTEĞİ

Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonları ve bilgisayarlar için 5 bin 500 liraya kadar teknolojik aygıt desteği vereceğiz.

Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için yüzde 16,7’si kadar tutarda destek sağlayacağız. Bir hatla sınırı olan olmak suretiyle 12 ay süresince aylık parasız 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üstünden kullanabilecekler. Üniversiteli gençlerimizin teknoloji ve bilgiye erişimini artıracağız. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

AA-20230926-32245698-32245696-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

GENÇ KART

18 yaşına giren gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak suretiyle Genç Kart vereceğiz. Tüm gençlerimiz müze, tiyatro, beyaz perde şeklinde kültür ve sanatla alakalı etkinliklerden parasız ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Vakit içinde imkanları daha da genişleteceğiz.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI

Aile ve Gençlik Bankası çalışmalarımızı tamamladık. Gelecek günlerde Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası’na dair teklifimizi Meclisimizin takdirine sunacağız. Doğalgaz, petrol, madenlerden elde edilmiş devlet gelirlerinin bir kısmını buraya aktaracağız. Yeni evlenen gençlere Aile ve Gençlik Bankası’ndan faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak zelzele bölgesinde başlatacağız.

AA-20230926-32245751-32245750-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

BM GENEL KURULU

BM’nin tam karşısında yer edinen Türk Evimiz bu yıl de diplomasimiz en mühim merkezlerinden biriydi. Cezayir, Polonya, Gürcistan, İtalya, Yunanistan, İsrail ve NATO Genel Sekreterinin de aralarında olduğu pek oldukça liderle görüşme gerçekleştirildi. Ahıska Türkü kardeşlerimize kimliklerini takdim ettik. Amerikan iş dünyasında bir araya geldik. Elon Musk’u kabulümüzde kendisini ülkemize yatırım hayata geçirmeye çağrı ettim.

IĞDIR-NAHÇIVAN DOĞALGAZ BORU HATTI

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’in ‘Türk Kapısı’ olarak nitelendirdiği Nahçıvan’daki kardeşlerimizle kucaklaştık. Nahçıvan jeopolitik konumu itibariyle biz için ayrı bir stratejik öneme haizdir. 2020 yılındaki Bakü ziyaretimizde sözünü verdiğimiz 80 bin 150 metrelik Iğdır-Nahçıvan doğalgaz boru hattının temelini attık. Projeyle Nahçıvan’ın doğalgaz ihtiyacının tamamı karşılanacaktır.

AA-20230926-32245698-32245695-CUMHURBASKANLIGI_KABINE_TOPLANTISI_SONA_ERDI

KARABAĞ

Karabağ’daki terör unsurlarına yönelik Azerbaycan ordusu tarafınca meydana gelen operasyonun başarısından çoğumuz gurur duyduk.Muzaffer Azerbaycan ordusunu buradan bir kez daha kutlama ediyorum. Operasyon esnasında sivillerin zarar görmemesi için tüm önlemler alınmıştır. Ermenistan’ın da dışarıdan ve dışarıdan gelen kışkırtmalara prim vermemesini bekliyoruz.

‘Dünya 5’den büyüktür’ diyerek küresel yönetim ve güvenlik mimarisine meydan okuyan bir ülkeye tüm kapıların açılması beklenemez. Türkiye’yi oyun dışına itme girişimleri hep başarısız oldu. Tüm ülkelerin kabul etmiş olduğu bir gerçek var ki kimsenin bundan kurtuluşu yoktur. Bu gerçek Türkiye’siz hiçbir projenin hayata geçirilemeyeceği denense de başarısız olacağıdır. Bu denemeleri yapanların hepsi günün sonunda gelip Türkiye’nin desteğine ortaklığına talip olmak zorunda kaldılar.

“FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ”

Son dönemde artan yaşam pahalılığının, besin ve kira fiyatlarının vatandaşımızın gündeminden çıkacağı ana kadar bu dengesizlikleri gidermek bizim önceliğimizdir. Vatandaşımızın lokmasına kast eden fırsatçılara göz açtırmıyoruz. Depremzedelerimizi, mağduriyeti fırsata çevirmeye çalışan aç gözlülerin insafına kesinlikle bırakmayacağız, her türlü tedbiri alarak üstlerine gideceğiz.

YANILTICI İLANLARA CEZA

Attığımız çeşitli adımlarla otomobil piyasasındaki balonu söndürdük. 1 Kasım’dan itibaren duyuru sitelerini aldatıcı ilanlardan dolayı sorumlu tutuyoruz. Yanıltıcı duyuru verilmesi yada bu mevzuda zafiyet verilmesi halinde 100 bin liraya kadar yönetimsel para cezası uygulayacağız. Günübirlik kazanç uğruna ülkesinin geleceğini tehlikeye atan insan tipi, bu millete, inanca ilişkin değildir. Bu virüsü temizlemek hepimizin ortak görevidir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Çalışmayı gördüler koşarak ABD'ye geçtiler!Emek vermeyi gördüler koşarak ABD’ye geçtiler!
Esenyurt'ta kanlı gece! Kafedeki kavgada boğazından bıçaklanarak öldürüldüEsenyurt’ta kanlı gece! Kafedeki dövüşte boğazından bıçaklanarak öldürüldü
Cesedi halıya ve streç filme sarılı bulunmuştu! İstanbul'daki kan donduran olayın detayları ortaya çıktıCesedi halıya ve streç filme sarılı bulunmuştu! İstanbul’daki kan donduran olayın bilgileri ortaya çıktı[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.