Uzun süre evden çalışmanın ziyanı: Kalıcı biçim bozuklukları

26.06.2023
Uzun süre evden çalışmanın ziyanı: Kalıcı biçim bozuklukları

[ad_1]

Koronavirüs salgını esnasında kısıtlamaların verdiği zorunlulukla evden çalışmanın sayısı arttı. O zamandan bugüne yerleşen bu uygulamanın dezavantajlarından biri de hareketsizlik olarak karşımıza çıkıyor.

Uzun süre evden çalışmanın zararı: Kalıcı şekil bozuklukları

AA

Devamlı evden çalışanları zor bir süreç bekliyor.

Meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki: Evden çalışanların akıl sağlığı bozulacak, sırtı kalbur olacak, sırtı ve boynu ağrıyacak, elleri pençe şeklini alacak, bağışıklık sistemi bozulacak, depresyona girecek ve aşırı kilo alacak.

Meydana getirilen bir araştırma, koronavirüs döneminde oldukça yaygınlaşan evden çalışmanın uzun süre devam etmesi halinde kalıcı biçim bozukluklarına niçin olabileceğini ortaya koydu.

Dailymail’in haberine gore, Furniture at Work araştırmacıları, evden çalışan insanların 70 yıl sonrasında neye benzeyeceklerine dair bir emek verme yapmış oldu.

Deneyler sanal karakter Anna üstünde yapılmış oldu

Araştırma ekibi, İngiltere’de evden çalışanların üçte birinin evlerinde hususi bir emek verme alanı olmadığını tespit eden Leeds Üniversitesi araştırmasını kullanarak “Anna” adını verdikleri sanal bir karakter oluşturdu.

Furniture at Work araştırmacıları, şu açıklamayı yapmış oldu:

Evden çalışmak için uygun bir ortama haiz olmamanın etkilerini görselleştirmek için bilimsel araştırmalardan yararlandık ve geleceğin uzaktan çalışanlarının iyi mi görünebileceğini ortaya çıkarmak için sıhhat uzmanlarıyla çalıştık.

Akıl sağlığı tehlikede

Araştırmacılar, oluşturulan sanal karakter Anna’nın geleceği hakkında şu ifadeleri kullandı:

Anna, devamlı teknolojik cihazlar kullanımı, uzun süreler ekrana bakması ve uygun olmayan duruşu sebebiyle birçok fizyolojik bozuklukların yanı sıra muhtemelen akıl sağlığı sorunlarıyla da karşı karşıya duracak.

“Sırtı kamburlaşacak”

Çalışmada, “Anna”nın yatakta emek harcaması sebebiyle sırtının kamburlaşarak omuzlarının şeklinin bozulacağı, devamlı ekrana bakmaktan gözlerinin kızararak şişeceği belirtiyor.

“Fare tutmaktan elleri pençe şeklini alacak”

Uzmanlar Anna’nın ve uzun saatler fare tutmaktan ellerinin pençe şeklini alacağı kaydedildi.

“Aşırı kilo alacak”

Bunlara ilave olarak hareketsizlik sebebiyle aşırı kilo alma potansiyeline haiz “Anna”nın kafi temiz hava alamaması sebebiyle bağışıklık sisteminin zayıflayacağı, devamlı kaygı içinde ve depresyonda kalacağı açıklandı.

Yeni Haber Başlığı

Hareket tavsiye ediliyor

United Medical Education’ın kurucusu Brian Clark, “Evden çalışanlar, sırt ve boyun ağrısından kaçınmak için vücutlarını esnetmek ve hareket etmek suretiyle tertipli aralar vermelidir.” diyerek devamlı evden çalışanların hususi bir emek verme alanı oluşturması tavsiyesinde bulunmuş oldu.

“20-20-20” kuralı

Proactive Healthcare Direktörü Sarah Gibson ise “20-20-20” kuralına dikkat çekti.

Gibson, “Her 20 dakikada bir 20 saniye süresince ekranınızdan başka bir yere bakın ve 20 feet (ortalama 6 metre) uzaktaki bir nesneye odaklanın” ifadelerini kullandı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.