FTC, ChatGPT için veri güvenliği soruşturması başlattı!

14.07.2023
FTC, ChatGPT için veri güvenliği soruşturması başlattı!

[ad_1]

Değişen hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay zekalar da hayatımızda yer edinmeye başladı. Öyleki ki son yıllarda bu mevzu ile ilgili yatırımlar da oldukça arttı. Bu aşamada OpenAI başta olmak suretiyle Microsoft ve Google şeklinde yapay zeka üzerine önemli emekler icra eden firmalar öne çıktı.

Teknoloji dünyasının gözü Google’ın Bard’ı ve Microsoft’un Bing Chat’indeyken, gözler tekrardan ChatGPT geliştiricisi OpenAI’a döndü. Öyleki ki FTC, kısa süre ilkin OpenAI’a bir soruşturma başlattı. İşte haberin detayları…

FTC, OpenAI’a ChatGPT için veri güvenliği sebebiyle soruşturma başlattı!

The Washington Post’un haberine nazaran ABD Birleşik Devletleri Federal Tecim Komisyonu (FTC), ChatGPT ‘nin sahibi olan OpenAI şirketine, veri güvenliği mevzusunda informasyon edinmek için bir soruşturma başlattı.

FTC, OpenAI'a ChatGPT kullanıcılarının verileri için soruşturma başlattı!

Kaynağa nazaran FTC, veri gizliliği ve saygınlık zararına ilişkin endişelerin yer almış olduğu 20 sayfalık bir talep mektubunu OpenAI’a gönderdi. Bununla beraber kurum, şirketten büyük dil modeli için iyi mi eğitildiği ve verilerin deposu da dahil olmak suretiyle ayrıntılar bilgiler istedi.

Şimdi ChatGPT düşünsün: Google Bard artık çok daha zeki ve Türkçe biliyor!

Şimdi ChatGPT düşünsün: Google Bard artık oldukça daha akıllı ve Türkçe biliyor!

ChatGPT’nin en büyük rakibi Google Bard, artık oldukça daha akıllı ve oldukça daha fazlaca dil seçeneğine haiz. İşte ayrıntılar…

Öte taraftan FTC, OpenAI’dan söyleşi robotu ChatGPT’nin yanlış bilgiler vermesini engellemek için yürüttüğü emekler hakkında ayrıntılar ve gene yanıltıcı bilgiler verdiği için kullanıcılar tarafınca meydana getirilen bazı yakınma raporlarını da talep etti.

OpenAI, kısa sürede ChatGPT’nin daha fazlaca kabiliyete haiz GPT-4 dil modelini kullanabilmek için gereksinim duyulan Plus aboneliğine kayıt olan bazı kullananların verilerini internete sızdırdı. Bu veriler içinde kredi kartı bilgileri de bulunuyordu. Bu aşamada FTC, bu sızıntıdan etkilenen kişi sayısını da istedi. OpenAI tarafınca bu sayının oldukça düşük olduğu açıklanmıştı.

OpenAI ChatGPT veri güvenliği

Yapay zeka araçları geliştikçe, paralel olarak çekince de artıyor. Zira geçtiğimiz günlerde mevzunun uzmanları, kullananların ChatGPT şeklinde araçları kullanırken kişiler verilerini kullanmamaları mevzusunda bir uyarıda bulunmuş oldu.

Peki sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.