İstanbul’da zayıflama çayı kullanan hanım, ölümle burun buruna geldi

07.08.2023
İstanbul’da zayıflama çayı kullanan hanım, ölümle burun buruna geldi

[ad_1]

Süratli kilo vermek için kullanılan zayıflama çayları ve ilaçları karaciğer yetmezliğine sebep olabiliyor… 48 yaşındaki hanım da, zayıflama çayı yüzünden ölümün kıyısından döndü. Kadavradan meydana getirilen nakille hayata tutunan hanım, şimdi ömrünün sonuna kadar ilaç kullanmak zorunda…


İHA

Fazla kilolarından şikayetçi olanlar çözüm için çeşitli
yollara başvuruyor.

Sadece bu yollar, devamlı sıhhatli ve güvenilir olmadığı
benzer biçimde sonu ölümle bile bitebiliyor.

İstanbul’un Kartal içesinde yaşayan 48 yaşındaki Hatice
Barutçu da, sağlıksız beslenince 90 kiloya ulaştı.

1 ay içinde 20 kilo verdi

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hanım, tavsiye üstüne
aktardan zayıflama çayı alarak kullanmaya başladı.

1 ay içinde 20 kilo veren Barutçu, bu kez sıhhat
sıkıntılarıyla karşı karşıya kaldı.

Ortalama 1 ay kullandığı zayıflama çayı sonrası Barutçu’da mide
ağrıları ve karın şişkinliği başladı.

Karaciğer yetmezliği başladı

Prof. Dr. Nadir Dulundu’ya başvuran Hatice Barutçu’ya
karaciğer yetmezliği tanısı konuldu.

Uzun soluklu bir sürece giren Barutçu, ölümle burun buruna
geldi.

Tüm tedavilerine karşın nakil olmadan iyileşemeyen hanım,
yoğun bakım servisine alındı.

Nakille hayata tutundu

Yaşamsal tehlikesi olan Barutçu, Adana’dan bulunan karaciğerle
hayata tutundu.

Barutçu’nun doktoru, zayıflamak için tavsiyeler üstüne
çeşitli çaylar ve ilaçlar kullanmak isteyenleri uyardı.

Hareketsiz yaşam tarzının, spordan uzak kalmanın ve stresin
fazla kilo almaya niçin bulunduğunu; aşırı kilolanmanın ve aşırı kiloluluğun insan
sağlığını tehdit eden bir sorun bulunduğunu belirten Dulundu, şunları söylemiş oldu:

Aşırı kiloluluk, sigara ve alkol
kullanımı

Aşırı kiloluluk pek oldukça hastalığın sebebidir. Bilhassa kanser hastalıklarının da en mühim sebepleri içinde aşırı kiloluluk, sigara ve alkol kullanımını sayabiliriz. Geçmişte karaciğer sirozunun en mühim sebepleri içinde hepatitleri sayarken günümüzde karaciğer yağlanması ve buna bağlı karaciğer kanserleri ön plana çıkıyor. Sonuçta kalp, gerilim, kalp damar hastalıkları, eklem hastalıkları ya da kanser gelişimiyle ilgili olarak pek oldukça hastalığın ana sebebi olarak obeziteyi sayabiliriz.

“Dengeli beslenme ve spor yaparak
problemi aşabilmek varken…”

Ülkemiz, maalesef aşırı kiloluluk açısından dünyada bu oranın hızla arttığı ülkeler içinde bulunuyor. En mühim sebepleri içinde söylediğim benzer biçimde dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam seçimi var. Doğal bu şekilde olunca bilhassa genç jenerasyonda da bu kilo alma ciddi bir sorun halinde karşımıza çıkıyor. Bilhassa yaz periyodu öncesinde bahar aylarında adım atmak suretiyle herkeste bir zayıflama ve yaza daha fit bir halde girme benzer biçimde düşünceler beliriyor. Dengeli beslenme ve spor yaparak problemi aşabilmek varken, işin kolayına kaçıyoruz.

“Kullanılmasını önermiyoruz”

Ne yapıyoruz orada? Zayıflama çayları ve kilo vermek için kullanılan bazı ilaçlara başvuruyoruz. Açıkçası bunlar oldukça tehlikeli yollar. Doktor kontrolünde olmadıktan sonrasında bu tür zayıflama çaylarının ve kilo vermek için kullanılan ilaçların alınmasını önermiyoruz. Yakınınız yada bir dostunuz bu zayıflama çayını ya da ilacını kullanmış olabilir ve onda bir sorun gelişmemiş olabilir. Sadece bu sizde bir sorun gelişmeyeceği anlamına gelmiyor.

“Her insan nakil olabilecek şansa da erişemiyor”

Nitekim bu sebeple kilo vermek için kullanılan zayıflama çayları sebebiyle karaciğer nakli yapmak zorunda kaldığımız hastalarımız bile oldu. Sonuçta karaciğere bilhassa negatif etkilerinden dolayı hastalarda karaciğer yetmezliği tablosu gelişmektedir. Bu hastalar ilaç tedavisiyle toparlayamamaktadır. Son dönem karaciğer yetmezliği tablosuna girerek, karaciğer nakliyle sonlanan sürecin içine giriyorlar. Doğal orada karaciğer nakliyle tedavi edilebilecek bir yöntem olmakla birlikte, her insan nakil olabilecek şansa da erişemiyor.

“Zayıflama ilaçlarından ve
çaylarından uzak durun”

Bundan dolayı vatanımızda organ bağışı yetersiz. Bu nedenden dolayı meydana getirilen nakillerin yüzde 75’i canlıdan canlıya yapılıyor sadece acil durumlarda canlı vericiden uygun nakil bulunamadığında kadavra için acil davet yapmak durumunda kalıyoruz. Fakat o sınırı olan sürede organ çıkmadığı için hastaları kaybedebiliyoruz. Bu sonuçla karşı karşıya kalmamak adına dengeli beslenme ve bu tür zayıflama ilaçlarından ve çaylarından uzak durmak en sıhhatli yol olacaktır.

“Karaciğer nakli olmak mecburiyetinde bırakıldı, şanslıydı”

Zayıflama çayı sebebiyle karaciğer yetmezliği yaşayan
hastası hakkında konuşan Dulundu, şu şekilde devam etti:

Hatice Hanım bizlere kilo vermek için bir arkadaşının kendisine önerilmiş olduğu zayıflama çayını kullanmak sonucunda karaciğer yetmezliği tablosuyla geldi. Bu tablodan sıyrılması için her türlü medikal tedaviyi uyguladık sadece maalesef vücudu buna cevap vermedi. Sonuçta karaciğer nakli olmak mecburiyetinde bırakıldı. O dönemde şanslıydı, kendisi acil davet yaptığımızda Adana’dan bir organ çıktı.

“Kendisini hayata döndürdük
sadece…”

Nakil ekibimizin bir grubu Adana’ya giderek o organı bağışlayan kişiden aldı. Biz burada karaciğer naklini gerçekleştirdik. Kendisini hayata döndürdük sadece şansız bir vaka sonucunda organ bulacak kadar talihli olması her hastanın aynı şansa haiz olacağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla bu pozisyona düşmemek için şuursuz ilaç kullanımından ve zayıflama çaylarından uzak kalınmasını tavsiye ediyorum.

“Hiç kimseye tavsiye etmem”

Zayıflama çayı kullandıktan sonrasında yaşamış olduğu sorunları özetleyen
Hatice Barutçu ise şu şekilde konuştu:

Karaciğer yetmezliği sebebiyle karaciğer nakli oldum. Zayıflama çayı kullandım. Kullanınca 1 ay sonrasında sıkıntılı dönemlerim başladı. Bundan dolayı doktorlara başvurdum. Nadir Hoca ile beraber bir süreç izledik. Nakil oldum, o denli zor ki… Zayıflama ilacı ve çayını, hiç kimseye tavsiye etmem. Sıhhatli kilo versinler. 90 kiloydum zayıflamaya karar vermiştim. Sıhhatli beslenerek kilo vermek zor geliyordu, direkt zayıflama çayı kullanarak süratli kilo vermek istedim.

“Yürüyemez
hale geldim”

Zayıflama çayı kullanırken, 1 ay içinde 70 kiloya kadar düştüm. Süratli ve sağlıksız zayıflamanın sonucu karaciğer yetmezliğine kadar gitti. Bu süreçte zayıflama çayına devam ettim. 1 ay sonrasında rahatsızlıklarım başladı. Karında şişme, mide bulantısı, ağrılar ve yürüyemez hale geldim. Bağışıklık sistemim tamamen düşmüştü. Yerlerde sürünüyordum. Gece ve gündüz uykusu hiçbiri yoktu. Bunların sıkıntısıyla Nadir Hoca’ya başvurdum kendisi de bana karaciğer yetmezliğine girdiğimi söylemiş oldu.

“Yaşam boyu ilaç kullanmak
zorundayım”

Yoğun bakıma alındım. Kısa sürede kadavradan karaciğer bulunmuş oldu. Ben yaşamayı oldukça sevdiğim için azmettim. ‘Yaşayacağım’ dedim, başka da bir şey demedim. Şu anda Tanrı’a şükür ayaktayım. Nakil olduktan sonrasında dengeli besleniyorum, yürüyüş yapıyorum ve sağlığıma dikkat ediyorum. Sadece karaciğer nakli olduğum için yaşam boyu ilaç kullanmak zorundayım.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.