MediaTek, akıllı otomobillerin kapısını aralıyor!

18.04.2023
MediaTek, akıllı otomobillerin kapısını aralıyor!

[ad_1]

Elektronik şirketlri ile otomotiv endüstrisi arasındaki sınırlar her geçen gün daha da kayboluyor. Araçlar geliştikçe teknoloji şirketleri de otomobillere daha oldukca dahil olmaya başladı. Otomotiv sanayisine adım atan teknoloji şirketlerinin sayısı da her geçen gün artmakta. Bu akımın son üyesi ise MediaTek oluyor.

Qualcomm’un arkasından MediaTek de otomotiv sektörüne adım atıyor

CarPlay ile Apple, Android Auto ile ise Google otomotiv sektöründe kendisini ciddi bir halde gösteriyor. Diğeri taraftan sürücü destek sistemlerinde ise Qualcomm’un önemli bir görevi bulunurken, Xiaomi ise ilk aracını kısa sürede gün yüzüne çıkaracak. Bu pastadan hisse almak isteyen MediaTek ise Dimensity Auto ile bu yönde önemli bir adım attı.

mediatek dimensity auto

Dimensity Auto, MediaTek’in işlemcilerde edinmiş olduğu tecrübeyi akıllı otomobillere aktaracağı yeni bir platform olarak öne çıkıyor. Şirket bu süreçte Dimensity Auto sistemi ana dallara ayırarak otomotiv endüstrisinee hizmet etmek istiyor.

Türkiye’de Yılın Otomobili için finalistler belli oldu!

Türkiye’de Senenin Otomobili için finalistler belli oldu!

Bu yıl sekizinci kez düzenlenecek olan “Türkiye’de Senenin Otomobili” finalinde yarışacak 7 aday model açıklandı.

Firmanın yeni sisteminin ilk ayağı ise Dimensity Auto Cockpit olacak. Hem derin öğrenme hem de görüntü işleme için yüksek performanslı yapay zeka destekli işlemcilere ev sahipliği icra eden bu sistemin dünyanın en süratli akıllı kokpiti olacağı ifade ediliyor. 3 nm teknolojisiyle üretilecek olan yeni sistem 120 Hz yenileme hızına haiz birden fazla HDR 8k ekran desteğine de haiz olacak.

mediatek dimensity

Dimensity Auto Connect ise aracın bağlantısından görevli olacak. Bu sistem haiz olduğu 5G, Wi-Fi 7, birden fazla Bluetooth bağlantısı ve kırılgan coğrafi konum belirleme için GNSS yardımı ile otomobillerin her daim ulaşılabilir olmasını sağlayacak.

Dimensity Auto Drive, araçlardaki otonom sürüş teknolojisinin temelini oluşturacak. Otomobilleri kapsamlı ve ölçeklenebilir sürücü destek sistemleri ile donatmayı planlayan MediaTek bu teknolojiyi ise çoklu ekran seçenekleri ile desteklemeyi planlıyor.

Son olarak is Dimensity Auto Components ile firmanın otomotiv ortaklarına güncel bileşenlerin ve son olarak hızla gelişen hızla gelişen teknolojinin kesintisiz tedarikinin sağlanması hedefleniyor. MediaTek tüm bu teknolojileri ise rekabetçi fiyatlarla sunarak otomotiv endüstrisindeki yerini almak istiyor.

Otomotiv sektörüne son katılan şirket MediaTek oluyor. İlerleyen dönemlerde ise daha oldukca teknoloji şirketi otomotiv sektörüne adım atabilir. Peki siz MediaTek Auto ve akıllı otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.