Yarayı derhal sudan geçirin! Kuduz şüphesinde neler yapılmalı

27.09.2023
Yarayı derhal sudan geçirin! Kuduz şüphesinde neler yapılmalı


Saldırgan sokak köpekleri sorunları artarken kuduz olma olasılığına da dikkat çeken uzmanlar, ölümcül sonuçlar doğuracak bu hastalıkla savaşım için alınabilecek önlemleri sıraladı.

Yarayı hemen yıkayın! Kuduz şüphesinde neler yapılmalı

AA

Kuduz, devletimizde daha oldukca sahipsiz köpek ısırıklarıyla bulaşıyor.

Sadece virüs evcil hayvanlardan ya da yabani hayvanlardan da bulaşabiliyor.

Kuduz şüphesinde yaralanma bölgesinin doğru temizliği, virüsü önlemede en etkili yöntem.

Kuduz şüpheli temasta yaralanma bölgesinin doğru şekilde temizlenmesi virüsü yüzde 99 temizliyor.

Prof. Dr. Hande Aydemir, esas olarak hayvanlardan insanlara bulaşan viral enfeksiyon hastalığı kuduzun ölümcüllük oranının devasa yükseklikte bulunduğunu sadece şüpheli temas sonrasında doğru meydana getirilen tedbir basamaklarıyla yüzde 100 önlenebileceğini söyledi.

Köpek ısırdığında, ısırılan bölge iyi mi temizlenecek?

Bolca basınçlı suyla, sabunla, muntazam şekilde bölgeyi yıkama, sonrasında da antiseptik solüsyonlar uygulanmasıyla lezyon bölgesinin koruması ilk etapta yapılmış oluyor.

Köpek ısırdığında ne yapmalı?

Köpek, kedi ısırıklarını ya da tırmalamalarının önemsenmesi gerektiğine dikkati çeken Aydemir, bu şekilde yaralanmaya maruz kalanlara hızlıca sıhhat merkezine başvurmalarını tavsiye etti.

Kuduz hastalığı iyi mi aşama kaydediyor?

Ilk olarak kuluçka süreci hakkaten oldukca uzun bir enfeksiyon hastalığı. Aylar, yıllarla tanımlanmış. Hastaların ön plandaki şikayetlerinde prodromal dönem var ki bu dönem içinde hastalar hafifçe ateş, halsizlik hissedebilmekte. Sonrasında salya artışı, sudan, ışıktan, havadan korkma, biz bunlara korkma diyoruz fakat esas olarak solunum kaslarının ağrılı kasılması şeklinde kişilerde ajitasyon gelişebilmekte. Gene kişilerde şuur kaybı, agresif değişimler, kişilik bozuklukları görülebilmekte.

Kuduz için önlemler

Kuduz için önlemler

“Hayvanın durumu mühim”

Aydemir, kuduz şüpheli temasta her hastaya tedbir basamaklarının hepsinin aynı anda yapılmadığını, ilk olarak temasın hangi hayvan tarafınca bulunduğunun sorgulanması icap ettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

Bu eğer kuduza duyarlı hayvan tarafınca ısırılma ya da yaralanma olduysa hayvanın durumu da bizim için oldukca mühim. Bu gözlenebilir sokak köpeğiyse tedbir basamakları değişmiş olur. Sadece aşılı evcil hayvansa bu durumda aslına bakarsan 10 günlük gözlem altında tutarız. Aşıyı ve immun globuli bir çok kez yapmayız ve 10 günden sonrasında köpek eğer ölürse tedbir basamaklarına başlanır.

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.