Azca uyumak bakın neye sebep oluyormuş!

13.04.2023
Azca uyumak bakın neye sebep oluyormuş!

[ad_1]

Uykunun her insana tatlı geldiği bir gerçek. Sadece uyku yalnız keyif vermesi açısından değil, canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için de oldukça mühim bir gereksinim. Peki günde 8 saatten azca uyunursa vücudumuzda neler olur? İşte azca uyumanın sebep olduğu o hastalıklar…

Yavaş yavaş ilerliyor, zor fark ediliyor: Az uyumak bakın neye sebep oluyormuş!

Azca uyumak, derhal her insanın pek fazlaca kez yapmış olduğu bir durumdur. Sadece eğer yeterince uyku alamamak aslen sık sık yapıldığında büyük problemler teşkil edebilir. Bilhassa erişkin fert günlük averaj 8 saatlik bir uyku süresine gereksinim duymaktadır. Uyku süresi ise yaşlanma ve bebeklik dönemlerinde yaşa bakılırsa değişim göstermektedir.

Azca uyumak bakın nelere sebep oluyormuş!

Bilhassa uzun süreler uykusuz kalmak bilhassa sağlığımız üstünde yıkıcı etkilere haiz olabilir. Yaşamsal faaliyetlerimizin en mühim gereksinimi olarak malum uyku, eksikliği durumunda vücudu savunmasız bırakabilir.

Bu etkilerden bazıları içinde şunları sayabiliriz:

-Depresyon ve anksiyete de çoğalma

-Stres fazlalığı

-Gün içinde yaşanılan dikkat eksikliği

-Vücuttaki irin oranının artması

-Konsantrasyonda yaşanmış olan bozukluklar

-Metobolik sıkıntılar

-Fazla yeme ve aşırı kiloluluk

-Gerilim yüksekliği

Gün boyu gerilmiş ve sinirli olabilirsiniz

Ek olarak uykusuzluk bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olurken, kişinin gün boyu gerilmiş ve sinirli olmasına da sebep olabilir. Bir anlamda çevremizle ilişkilerimiz de bozulabilir.

Ölüme kadar gidebilir!

Bedensel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, ruhsal anlamda da oldukça yıpratıcı olan uykusuzluk o şekilde ki, ölüme kadar gidebilir. Mesela uykusuzluğu bağlı gerçekleşen trafik kazaları, fikir bulanıklığı ile seyreden mantıklı karar verememe, anlama zorluğu şeklinde durumlar bunlara örnektir.

Ek olarak aşırı uykusuzluk yüksek gerilim, diyabet, erken yaşlanma, unutkanlık, libido düşüşleri şeklinde pek fazlaca hastalık ve sıkıntıya da sebep olabilmektedir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.