Popüler mobil uygulama, gizliliğinizi tehdit ediyor!

27.07.2023
Popüler mobil uygulama, gizliliğinizi tehdit ediyor!

[ad_1]

Günümüzde mobil cihazların giderek artan popülaritesi, ne yazık ki güvenlik sorunlarını da bununla birlikte getiriyor. Cihazlardaki güvenlik açıklarını kullanan kötü niyeli geliştiriciler, bu durumu kendi çıkarları için kullanıyorlar. Mobil cihazlarda karşılaşılan yeni bir güvenlik tehdidi, dünya genelinde on binlerce kullanıcıyı etkiliyor. İşte detaylar

O uygulama, mobil cihazınızı gizlice izliyor!

Aktarılan bilgilere nazaran İran’da geliştirilen bir mobil casus yazılım olan Spyhide, 2016’dan bu yana 60 binin üstünde aleti etkileyerek ciddi bir sorun haline geldi. Stalkerware ya da spouseware isimleriyle de malum Spyhide, bir çok vakit kurbanın telefonuna, bir başka kişi tarafınca gizlice yerleştiriliyor. Uygulama, kurbanın telefonunun ana ekranında gizli saklı saklı kalmak suretiyle geliştirildiği için tespit edilmesi ve kaldırılması oldukça zor. Uygulama kez yerleştirildiğinde, telefon rehberini, mesajları, fotoğrafları, arama kayıtlarını ve konumu sükunet içinde ve sürekli olarak kayıt altına alıyor.

Spyhide

Söz mevzusu uygulamaların oluşturduğu güvenlik açığı, ne yazık ki bununla sınırı olan kalmıyor. Kullanıcı verilerinin depolandığı sanal sunucular, üçüncü taraf kişilerce ele geçirilerek duyarlı verilerin daha geniş kitlelere sızdırılması sağlanıyor. Tespitlere nazaran veriler on binlerce mobil cihazın detaylı kayıtlarını içeriyor. Bu kayıtlar, seneler devam eden çağrı kayıtlarını, metin mesajlarını ve duyarlı konum geçmişini içeriyor. Ek olarak, her dosyanın ne zaman çekilmiş olduğu ve yüklendiği, aramaların ne zaman kaydedildiği ve ne kadar sürdüğü hakkında bilgiler de bulunuyor.

Bu habere dikkat: MacBook’larda akıl almaz güvenlik açığı!

Bu habere dikkat: MacBook’larda akıl almaz güvenlik açığı!

MacBook kullanıcılarını ilgilendiren bu habere dikkat! Yeni bir ziyanı dokunan yazılımın tehditi altındasınız! İşte detaylar…

Android casus yazılım uygulamaları bir çok vakit düzgüsel görünümlü bir mobil uygulama yada hizmet olarak gizlenir, bu yüzden bu uygulamaları bulmak zor olabilir. Bu uygulamalar ana ekranda gizli saklı saklı olsalar dahi aygıt ayarları üstünden kolaylıkla tespit edilip dönem dışı bırakılabilir.

Peki, sizler söz mevzusu uygulama hakkında neler düşünüyorsunuz? Daha ilkin benzer bir durumla karşı karşıya kaldınız mı? Görüşlerinizi ve tecrübelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.